Slovenskú cirkev, ako aj veriacich zasiahla veľmi smutná správa. Vo veku 98 rokov odišiel na večný odpočinok kardinál Jozef Tomko. Za svoju duchovnú a záslužnú činnosť získal viacero ocenení, okrem toho i Rad Bieleho dvojkríža 1. stupňa od exprezidenta Rudolfa Šustera.

Vo veku 98 rokov zomrel slovenský kardinál vo Vatikáne Jozef Tomko. Ako duchovný sa zaslúžil počas svojho života o založenie misijných rádov v Afrike, Ázii i Oceánii. Po roku 1948 sa nemohol vrátiť do rodnej vlasti a následne prijal v Ríme sviatosť kňažstva, kde pôsobil do roku 1965.

Pápež Ján Pavol II. ho taktiež v roku 1979 vymenoval za titulárneho arcibiskupa a generálneho tajomníka Synody biskupov. Od roku 2001 do roku 2007 pôsobil ako predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy. Na Slovensko sa pritom mohol vrátiť až po roku 1968, pričom počas normalizácie sa stal opäť vyhnancom.

Na Slovensko sa znova vrátil v roku 1989, kedy vystúpil v roku 1991 na zasadnutí pléna Slovenskej národnej rady. Po smrti Jána Korca bol posledným slovenským kardinálom a v roku 2002 mu exprezident Rudolf Šuster udelil vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža 1. stupňa. Smutnú správu o jeho úmrtí potvrdila tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. „S bolesťou srdci, a zároveň s nádejou na vzkriesenie oznamujeme, že dnes 8. augusta 2022 v Ríme v skorých ranných hodinách vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu najbližších spolupracovníkov odovzdal svoju šľachetnú dušu Pánovi Jeho Eminencia kardinál Jozef Tomko.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/TK KBS