Ministerstvo zdravotníctva sa vzhľadom na sviatočné obdobie plné návštev a osláv prihovára národu s cieľom toto náročné obdobie zvládnuť bez ujmy na zdraví nás alebo našich blízkych. V čom sa tohtoročné sviatky budú líšiť od tých minulých a aké odporúčania prináša minister Krajčí?

Pandémia koronavírusu na Slovensku neutícha ani v období Vianoc, naopak, nemocnice vyhlasujú mimoriadne vážnu situáciu. Krajčí v snahe predísť ešte väčšiemu náporu na zdravotníkov apeluje na Slovákov so žiadosťou o zodpovedné oslavovanie vianočných sviatkov. “Prosím všetkých ľudí, aby sme boli zodpovední. Trávme čas len s najbližšou rodinou a trávme čas doma. Je to dôležité. Obmedzíme tak možnosť šírenia vírusu. Všetkým lekárom, sestrám a ďalším zdravotníckym pracovníkom zároveň prajem veľa energie a trpezlivosti pri ich náročnej práci. Ako minister zdravotníctva som na vás všetkých nesmierne hrdý a som presvedčený, že vďaka vám to spolu zvládneme. Ďakujem vám za vašu obetavú prácu,“ prihovára sa minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Ministerstvo zároveň informuje ľudí o tom, že mnohé mobilné odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie nie sú počas sviatkov k dispozícií. Testovať sa však môžu aj naďalej prostredníctvom RT-PCR testov. Kapacity sú ale maximálne vyťažené, a tak Krajčí prosí ľudí, aby miesta nechali pre testovanie ľudí po návrate z rizikovej krajiny a pre príznakových pacientov.

24.12. fungujú: v Košiciach, Michalovciach, Prešove, Poprade a Trenčíne.
26.12.fungujú: v Banskej Bystrici, Dolnom Kubíne, Leviciach, Nitre, Nových Zámkoch, Prešove, Skalici, Trenčíne, Kráľovskom Chlmci, Žiline a v Žiari nad Hronom.

Odporúčania Konzília odborníkov pre bezpečné Vianoce:

1. Zostaňme doma. Ak môžeme, zoberme si dovolenku.
2. Nakupujme s rozumom a cielene. Ak sa dá, tak cez internet.
3. Cestujme minimálne. Hromadná doprava ani lanovka nemusí byť bezpečná.
4. Oddychujme. Venujme sa rodine a najbližším.
5. Stretávajme sa bezpečne, najlepšie online.
6. Zaspievajme si vianočné koledy doma.
7. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne.
8. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho.
9. Športujme bezpečne. Na čerstvom vzduchu, sami alebo v spoločnosti najbližších.
10. Oslávme Silvestra doma. Ostatné oslavy odložme na leto.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZSR | Foto: FB/Marek Krajčí, pixable.com