VIDEO Hrozivá katastrofa v Nemecku: Búrka Xavier si vzala doposiaľ sedem ľudských životov!

Dátum:

Jesenná búrka pomenovaná Xavier dorazila v plnej sile do Nemecka vo štvrtok 5. októbra. Podľa doterajších informácií vzala sedem ľudských životov a zranila desiatky ľudí. Výstrahu 3. stupňa vydala nemecká meteorologická stanica (DWD) od 8.00 h do 22.00 h, pričom najvyššou výstrahou v tejto krajine je 4. stupeň. 

Obzvlášť postihnuté boli Berlín, Brandenbursko, časti Saska, Schleswig-Holstein a Mecklenburg-Vorpommern, kde vrátane Hamburgu zomrelo následkom silnej búrky sedem ľudí. Šiesti zahynuli vo svojich autách, v dôsledku padania stromov na vozidlá. 72-ročného muža zasiahol strom v čase, keď odstraňoval prekážku z cesty.

Vydané boli aj upozornenia na vykorenené stromy, padajúce strešné škridly, poškodenie lešenia a vysokonapäťové káble. Nárazy vetra boli zaznamenané až do 110 km/h. Vietor bol natoľko silný, že v prístavnom meste Wilhelmshaven dokonca zničil uhoľný žeriav. Škody sú hlásené aj z dôvodu búrkového vlnobitia, ktoré zatopilo pobrežné oblasti Baltského mora.

Doprava bola prerušená

I napriek skutočnosti, že situácia sa o čosi upokojila, hlásené je z hamburskej štvrte Horn ochromenie železničnej dopravy. Spoločnosť Deutsche Bahn prerušila vlakovú dopravu v Šlezvicku-Holštajnsku, Dolnom Sasku a Brémach a tiež dopravu S-Bahn v Hamburgu až do ďalšieho upozornenia. Závažná situácia je tiež v západnej časti Meklenbursko-Predjordánska. Prerušenie železničnej dopravy je hlásené i z Berlína. Dôvodom boli prevažne popadané stromy, ktoré sa objavili na tratiach alebo v nadzemných tratiach, čo znemožnilo prepravu železnicou. Pozastavená je taktiež prevádzka miestnej rýchlodráhy. Leteckej dopravy sa pozastavenie zatiaľ netýka, no jej plynulosť je značne narušená. Cestujúci museli dokonca z bezpečnostných dôvodov zostať až do odvolania na ich palube lietadla, ktoré  pristálo v Berlíne. Rátať musia i s meškaniami.

Hasiči prijímali počas celého dňa enormný počet núdzových volaní, vzhľadom ku ktorým vyhlásili výnimočný stav. Rozhodli sa tak posudzovať urgentnosť prípadov s dôrazom na ochranu ľudských životov.

Z poniektorých oblastí Nemecka boli hlásené i naďalej intenzívne zrážky, v dôsledku ktorých došlo k zaplaveniu pivničných a nižšie položených priestorov. Nemožno tiež vylúčiť, že v pohorí Harz, či v Sasku nárazy vetra dosahovali rýchlosť 180 km/h.

Zdroj: bild.de | Video/Foto: YouTube

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Exminister prišiel s návrhom: Chce vedieť, či je Matovič duševne zdravý!

Nie je to po prvýkrát, čo sa na verejnosti...

ZOMREL slávny skladateľ veľkých hitov: TOTO zahlásil moderátor RTVS!

Len pred pár hodinami zarmútila fanúšikov smutná správa. Do...

ZLÉ správy pre Lipšica: Najvyšší súd rozhodol, že porušil…!

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa minulý rok obul do...

Matovič spôsobil štrajk miest a obcí: Môžu zatvoriť škôlky, školy a..!

Balík pomoci pre rodiny bol pred pár hodinami schválený...