Skutočnosť, že príroda je naozaj silná a v priebehu niekoľkých minút, ba priam až sekúnd dokáže narobiť obrovské škody nám dokazuje sama za posledné obdobie čoraz častejšie.

Ako dôkaz vám prinášame videá zo stredajšieho rána 6. septembra, kedy oblasť ostrova Svätý Martin zasiahol hurikán, nazvaný Irma. Zaznamenané boli meteorologickými stanicami extrémne nárazy vetra. Tie dosahovali miestami aj viac ako 290 km/h. Spojenie so stanicami sa však prerušilo, preto je možné, že vietor dosahoval aj vyššiu rýchlosť.

Hurikán Irma bol preto zaradený do najvyššej kategórie ohrozenia s piatym stupňom, ktorý je označovaný ako veľmi nebezpečný. Irma sa momentálna stáva najsilnejším hurikánom, ktorý Atlantik zaznamenal za posledných desať rokov. Očakáva sa, že prinesie návaly búrok, život ohrozujúce vetry a prívalové zrážky aj na ostrov Leeward. Hurikány ohrozujú taktiež Floridu, v ktorej má v nedeľu 10. septembra doraziť v podobe ohrozenia v kategórii so štvrtým stupňom. Vyhlásený je tam momentálne výnimočný stav.

Zdroj: Facebook Cyclone od Rhodes, bbc.com | Video: YouTube, Facebook