Pred niekoľkými hodinami sa podľa očitých svedkov z východu Ukrajiny ruská armáda dostala do oblasti separatistických regiónov. Dokumentujú to aj zverejnené videá, na ktorých je zachytený pohyb tankov a obrnených vozidiel. Na situáciu rázne zareagoval aj Ivan Korčok.

Len pred pár dňami obletela svet správa o zasiahnutí ukrajinskej škôlky, za ktorým stáli proruskí separatisti. V utorok sa podľa CNBC potvrdila ruská invázia na Ukrajinu v separatistickej oblasti, ktorú dosvedčili očití svedkovia, a ktorá je zachytená na viacerých videách. Na východe Ukrajiny boli videné prichádzajúce tanky, ako aj obrnené vozidlá.

Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskyj uviedol, že Ruská federácia týmto porušila integritu a suverenitu územia Ukrajiny. Putin pritom v pondelok uznal Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku ako nezávislé štáty. Zelenskyj vyzval ľudí k zachovaniu pokoja a západ a spojencov k podpore Ukrajiny.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok na tlačovej besede odsúdil krok Ruska a vyjadril podporu Ukrajine: „Ruská federácia týmto krokom neguje všetky svoje požiadavky voči štátom NATO za posledné týždne,“ uviedol so slovami, že Rusko nemôže svoju vlastnú bezpečnosť riešiť na úkor riešenia bezpečnosti iného štátu. „Je zjavné, a Ruská federácia o tom už otvorene hovorí, že problémom, s ktorým sa nevie vyrovnať, je samotná existencia Ukrajiny,“ dodal. Vyjadril sa aj na margo slovenských politikov, ktorí bagatelizujú konflikt u našich susedov a nechávajú vyriešenie problémov podľa vzájomných zahraničných dohôd.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: cnbc.com │ Foto: YT/The Telegraph, 7NEWS Australia, Twitter, FB/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR