Žijeme v dobe, keď všetko napreduje. Technický pokrok naberá na obrátkach a v čase keď si myslíme, že už sa nič nedá vymyslieť alebo niečo prekonať, dostaneme ďalšiu facku od vedcov, technikov či konštruktérov. To sa podarilo aj mechanikom tímu Williams vo Formuly 1.

[sociallocker]Počas Veľkej ceny v Baku získali impozantný rekord. Dosiahli najrýchlejšiu zastávku v boxoch! Doterajší rekord mal hodnotu 1,923 sekundy z roku 2013, mechanici Williamsu dosiahli čas 1,920 sekundy, pričom podľa ich externého merania to bolo len 1,890 sekundy. Tak či tak sa jedná o rekord.

O takto rýchle výmeny sa stará tím 15 mechanikov. Každé koleso obsluhuje trojica, dvaja obsluhujú predný a zadný zdvihák a jeden sa s „lízatkom“ stará o včasné vypustenie jazdca. Vývoj sa aj v tomto smere poriadne rýchlo zmenil.

A akú majú v tíme, ktorý zatiaľ v každej tohtoročnej Veľkej cene dosiahol najrýchlejší čas? Čas medzi 1,7 a 1,8 sekundy!

Len pre porovnanie: pred pol storočím sa tento čas pohyboval na úrovni jednej minúty, pred pár rokmi, keď sa aj tankovali pohonné hmoty okolo 10 sekúnd. Teraz, keď sa len prezúvajú gumy to bývalo okolo troch či štyroch sekúnd, postupne sa tímy dostávali na úroveň 2,5 sekundy. No toto je skutočná bomba!

Pozrite sa sami…

Zdroj: Youtube, blog.autobazar.eu | Foto: Facebook[/sociallocker]