Určite ste sa už neraz zadívali na vášho psíka počas spánku. Sledovali ste jeho pohyby, výraz tváre a rozmýšľali ste, o čom sa mu asi tak môže snívať. A dokážu psy vôbec snívať? Vedci nedávno túto otázku objasnili a ich zistenie vás možno dojme k slzám.

[sociallocker]V niektorých spánkových pozíciách sa veľmi podobajú na ľudí. No zatiaľ čo ľudia sa o obsahu svojich snov dokážu podeliť s ostatnými, pri zvieratách môžeme len hádať, čo asi vidia a robia v ríši snov. Sníva sa im vari o tom, ako lovia alebo naháňajú zver? Či o plnej miske nejakého dobrého jedla? Alebo je možné, že snívajú aj o nás? Bingo!

Majú psíkovia sny? A o čom sa im sníva najčastejšie?

Naši miláčikovia skutočne dokážu snívať rovnako ako ľudia. Okrem toho však vedci z Harvardu nedávno potvrdili, že psy najčastejšie snívajú o ľuďoch, na ktorých sú naviazané. Istý odborník z Cambridge to podrobne vysvetlil:

 „Ľudia najčastejšie snívajú o problémoch, ktoré ich trápia, ale vo vágnej a nelogickej forme. Nie je dôvod sa domnievať, že u psov je to inak. No vzhľadom na to, ako sú psy naviazané na ľudí, je dosť pravdepodobné, že snívajú o vašej tvári, vašom pachu, o tom, ako vás robia šťastnými alebo ako ich hrešíte.

spiace šteniatko

Vo sne si predstavujú aj aktivity, ktoré im chýbajú, ak vy nie ste doma – rôzne hry či prechádzky. Dokonca sú až natoľko empatické, že môžu snívať aj o niečom, čo vás trápi.”

Toto zistenie vysvetľuje psí nepokoj, ak snívajú v súvislosti s vami o niečom negatívnom a, naopak, blažený výraz tváre, keď si vás predstavujú šťastných alebo pri spoločných aktivitách.

snívajúci psík

Odborníci z Harvardu ďalej odporúčajú:

„Ak chcete, aby váš psík netrpel žiadnymi nočnými morami a snívali sa mu len pekné sny, zabezpečte mu dostatok šťastných zážitkov počas dňa a tichý, bezpečný pelech mimo ruchu domácnosti.“

Ten najvernejší priateľ vo dne i vo sne

Psy sú teda svojmu majiteľovi oddané nielen počas dňa, ale i počas spánku. Pomyslite si na to vždy, keď budete mať depku alebo rozmýšľať nad tým, že nemáte žiadneho skutočného priateľa. Máte ho. Čaká na vás každý deň doma a myslí na vás dňom i nocou, či bdie alebo spí.

[poll id=”55″]

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: depositphotos.com, YouTube.com
[/sociallocker]