Sú tak maličké a dokážu narobiť toľko zdravotných problémov! Kliešte sú prenášačom vážnych vírusových ochorení, pričom sú postrachom milovníkov prírody. Na celom územá Slovenska sa objavujú približne od apríla do októbra. Našťastie, nie všetky sú nosičmi vírusu, no rozhodne netreba riskovať a čierneho “krásavca“ je nutné vybrať čo najskôr.

Dlhé roky bol medzi ľuďmi preferovaný známy trik, ktorý mal bezpečne a účinne vybrať z tela celého kliešťa. Išlo o vytáčanie parazita po smere či v protismere hodinových ručičiek. Na tento ,,overený“ spôsob by ste však mali zabudnúť, keďže nemusí dôjsť aj k vybratiu hlavičky.

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR na oficiálnej stránke odporúčajú, že prisatého kliešťa je najjednoduchšie vybrať pinzetou čo najbližšie pri koži. Nesnažte sa ho však vytočiť, ale vykývať. Rozhodne si nepomáhajte mydlom či olejovými prípravkami. Kliešť môže následne vyprázdniť obsah čriev do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami ako je kliešťová encefalitída alebo lymská bolerióza.

Po vytiahnutí ranu vydezinfikujte prostriedkom z lekárne alebo produktom s obsahom alkoholu. V prípade, že sa vám nepodarí z tela odstrániť kliešťa vcelku, neváhajte a vyhľadajte zdravotnú pomoc. Rovnako tak urobte, ak sa rana ani po niekoľkých dňoch od vybratia kliešťa neuzdravuje.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: uvzsr.sk  |  Foto: Pixabay  |  Video: YouTube