Hoci sa priemerná aj minimálna mzda pravidelne navyšujú, zároveň sa dvíhajú aj ceny potravín v obchodoch. Podľa štatistík si Slováci môžu dovoliť 100-eurový nákup v potravinách po pár hodinách v práci… Pozrite sa aj, ako sa vám môže po zastropovaní dôchodku znížiť penzia

Na Slovensku dochádza v ostatnom období k navyšovaniu priemernej mzdy, ktorá sa v súčasnosti pohybuje na sume 1 013 eur, ako aj k zvyšovaniu minimálnej mzdy. Napriek týmto pozitívam dochádza aj k nárastu cien potravín. Najnovšie štatistiky vypočítali, ako dlho musí v priemere pracovať Slovák, aby si mohol dovoliť 100-eurový nákup v potravinách.

Predpokladá sa, že zamestnanec z IT sféry si musí svoj 100-eurový nákup potravín odrobiť za 9 hodín v práci, kým upratovačka odpracuje až 27 hodín. V priemere tak Slovák odpracuje na takýto nákup asi 2 dni.

Odborníci tvrdia, že nárast miezd je rýchlejší ako nárast cien potravín, a preto by sme si mali vedieť dovoliť zo svojej výplaty nakúpiť v súčasnosti viac tovaru. Vo vzduchu ale visí otázka, koľko Slovákov zarobí reálne za deň 50 eur a po dvoch dňoch tak môže ísť spraviť veľký rodinný nákup? Faktom je aj to, že priemerná mzda sa v štatistikách uvádza v hrubom, kým nákup v potravinách platíme z čistej mzdy okresanej odvodmi a daňami. Celú reportáž si pozriete >>> TU >>>.

Na 100-eurový nákup musí údajne priemerný Slovák pracovať len 2 dni

Zdroj: TV Markíza │ Foto: Pixabay