Keď v marci 2019 vyhrala prezidentské voľby Zuzana Čaputová, svoju prehru niesol najťažšie práve neúspešný kandidát Štefan Harabin. Napokon sa rozhodol napadnúť ústavnosť volieb. Súd vo veci konečne rozhodol!

Prezidentské voľby v marci 2019 vyhrala po boji s Marošom Šefčovičom Zuzana Čaputová, ktorá už vyše roka sídli v Grasalkovičovom paláci. Jej víťazstvo a zároveň vlastnú prehru niesol najťažšie Štefan Harabin, ktorý hral vabank a bol presvedčený, že práve on získa najväčší počet voličov. Po výsledkoch, kedy skončil na treťom mieste, sa rozhodol napadnúť ústavnosť volieb, ktoré chcel nechať zopakovať.

Harabin vtedy tvrdil, že tým, že Mistrík odstúpil, požiadal voličov, aby zahlasovali za Čaputovú a poskytol jej svoje bilbordové plochy, výrazne ovplyvnil výsledok hlasovania. Celý proces nazval kupčením, no Čaputová vtedy namietala so slovami, že nemôže ovplyvniť to, ak sa niektorý z kandidátov rozhodne vzdať v prospech iného. Harabinovi sa tiež nepozdával veľmi vysoký počet hlasovacích preukazov voličov mimo bydliska, ktoré sa vyšplhali na približne 100-tisíc a tvrdil, že boli vystavené aj falošné.

Tieto podozrenia preverila podľa informácií DenníkaN štátna volebná komisia aj ministerstvo vnútra a po preverení čísel nebol potvrdený žiadny delikt. Rovnako Ústavný súd zamietol aj predošlú sťažnosť: „Medzi navrhovateľovými v zásade značne všeobecnými námietkami na jednej strane a porušením volebného zákonodarstva niet relevantnej súvislosti a už vôbec nie takej, ktorá by zároveň mohla mať vplyv na výsledok volieb,“ skonštatovali. Harabin má však plán pohnať vec do Štrasburgu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: Facebook/Štefan Harabin, Instagram/zuzana_caputova