Koncom marca došlo k schváleniu nového zákona, ktorý je zakomponovaný aj do Ústavy SR už od 1. júla 2019. Vek odchodu do penzie sa tak zastropoval na 64 rokov, v dôsledku neustáleho zvyšovania sa dôchodkového veku. Zasadnutie parlamentu uplynulý utorok však spôsobilo výrazné zmeny.

Slováci mali pred pár mesiacmi dôvod na radosť, keďže sa dôchodkový vek zastropoval na 64 rokov. Pri odchode do penzie však bol zohľadnený počet detí u pracujúcich žien, ktoré budú mať nárok ísť do dôchodku o čosi skôr. Zo strany odborník ale došlo k vážnemu zlyhaniu.

Medzera v zákone totiž spôsobila, že dámy narodené v rokoch 1958, 1959 a 1960 by odchádzali do penzie v rovnakom čase ako muži aj napriek tomu, že vychovali dve a viac detí. Z tohto dôvodu zasadlo v utorok (17.9) plénum, ktoré pozmenilo dôchodkový vek za výchovu dieťaťa.

Ten tak už nebude ovplyvnený od strednej dĺžky života zverejneného Štatistickým úradom SR. Namiesto dôchodkového automatu je ustanovený pevný vek pre všetky skupiny poistencov v kategórií ročníkov, pohlavia a počtu vychovaných detí. Vznikla tak nová tabuľka, ktorá sa týka žien i mužov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk, nrsr.sk  |  Foto: Pixabay