Ilustračná foto

Žeby sme sa konečne dočkali? Vláda predloží novelu zákona o rozšírení zákazu predaja v obchodoch počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja!

Napriek tomu, že sa táto otázka v spoločnosti vyskytovala už dlho, doteraz sa nič nezmenilo. Slovensko má dnes zákaz maloobchodného predaja len 3,5 dňa: na Štedrý deň od 12:00, Prvý sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočnú nedeľu. Novela zákona hovorí o rozšírení až na 15 dní, kedy bude výrazne obmedzený maloobchodný predaj. Toto obmedzenie sa samozrejme nebude týkať určitých prevádzok, akými sú lekárne, čerpacie stanice, ale napríklad aj hotelov či predaja suvenírov.

Námietky nemal nikto

Pripravovaná zmena by mala byť predložená na februárovej schôdzi parlamentu a platiť by mala už od 1. mája tohto roku. Voči návrhu nemal nikto námietky, ani odborári, ani zástupcovia zamestnávateľov, akceptovali sa iba pripomienky, o ktorých sa ešte bude rokovať. Najviac rokovanou témou je len konečný počet dní obmedzenia.

O nedeliach zatiaľ nie je reč

Víkendy zatiaľ zostanú bez zmeny, nebude žiadny zákaz predaja ani v nedeľu, iba v prípade, že na ňu pripadne sviatok. “Rozprávame sa len o tom, či si niekto myslí, že by dní malo byť 15, 16, alebo 30 a niekto si myslí, že osem. Toto je to, o čom je téma a je potrebné hľadať kompromis,” podotkol Luboš Sirota, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). „Nedozrel ešte čas na diskusiu o zatvorení predajní v nedeľu, to je téma na neskôr.”

Taktiež dodal, že návrh nás posúva vpred k civilizovaným krajinám. O tom svedčí napríklad aj zákaz predaja v nedeľu vo väčšine obchodov v susednom Rakúsku, od ktorého sa určite máme čo učiť. Avšak na takúto debatu si ešte budeme musieť počkať.

Konečne bude môcť viacero rodín tráviť čas spolu aj cez sviatky. Čo na to hovoríte vy? Páči sa vám návrh, alebo ste proti zatvoreniu obchodov?

Konečne budú rodiny spolu aj cez sviatky

Zdroj: aktuality.sk | Foto: Pixabay, depositphotos.com