V nedeľu (28. februára) bol premiér Igor Matovič hosťom v relácii televízie TA3 V politike, kde potvrdil, že zoznam uniknutých opatrení, ktoré majú vojsť do platnosti, sú pravdivé. Vláda vo večerných hodinách potvrdila, že od 3. marca začne platiť prísny zákaz vychádzania v čase medzi 20:00 večer do 5:00 ráno, pričom celá krajina prechádza do tvrdého lockdownu!

V prípade, že sa covid situácia na Slovensku nezlepší v priebehu najbližších troch týždňov, a teda do 21. marca, zatvorené budú aj veľké fabriky.

Výnimku budú mať ľudia na:

  • cestu do a zo zamestnania zamestnanca školy a školského zariadenia, ak sa táto osoba preukáže potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce a negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 7 dní alebo antigénového testu
    cestu do a zo zamestnania zamestnanca, okrem zamestnancov škôl a školských zariadení, ktorý nemôže vzhľadom na povahu práce vykonávať túto ako prácu z domácnosti
  • cestu v nevyhnutnom rozsahu na účel obstarania nevyhnutných životných potrieb (najmä nákup alebo zaobstaranie potravín, liekov a zdravotníckych prostriedkov a pomôcok, hygienického tovaru, drogériového tovaru…)
  • do čistiarne odevov, na kúpu novín a tlačovín, do očnej optiky, do banky, poisťovne, knižnice, servisu bicyklov, servisu motorových vozidiel, na poštu…
  • cestu na hromadné podujatie, ktorého prevádzku a organizovanie povolil Úrad verejného zdravotníctva SR
  • cestu do zdravotníckeho zariadenia na účel neodkladnej zdravotnej starostlivosti alebo plánovanú zdravotnú starostlivosť
  • cestu osoby so psom alebo mačkou do vzdialenosti 1000 m od bydliska
  • cestu na účel vycestovania do zahraničia a cestu späť pri návrate zo zahraničia a cestu späť
  • cestu na účel pobytu v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu a cestu späť

Povinné FFP2 respirátory

V obchodoch a mestskej hromadnej doprave bude od 8. marca povinné nosenie respirátora FFP2. Vo všetkých interiéroch bude respirátor povinný od 15. marca. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško.

Ruší sa možnosť nákupov pre pozitívne testovaných

Osoby pozitívne testované na ochorenie COVID-19 nebudú môcť chodiť do obchodu či vychádzať z domu na rôzne účely. Navštíviť budú môcť v odôvodnenom prípade iba lekára alebo lekáreň. Doterajšiu výnimku, ktorá im umožňovala napríklad vstup do potravín, by mal od 8. marca zrušiť hlavný hygienik SR.

Ruší sa výnimka cestovania do prírody mimo obec

Výnimka na vychádzky do prírody mimo okres sa ruší. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie. Platnosť všetkých výnimiek zo zákazu vychádzania sa obmedzí na čas od 5.00 do 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h bude zachovaný zákaz vychádzania len s výnimkou cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.

Zavedenie príplatku pre členov domácnosti s Covid pacientom

Pre všetkých členov domácnosti, ktorí musia byť v karanténe pre ochorenie COVID-19, sa zavedie COVID-príplatok. Má motivovať ľudí striktne dodržiavať karanténu. Zvýši sa aj pandemická práceneschopnosť (PN) a ošetrenie člena rodiny (OČR).

Zatvorenie škôl a škôlok pre homeoffice rodičov

Predškolská a školská dochádzka bude umožnená pre deti zamestnancov, ktorí musia chodiť do práce prezenčne. Ide o žiakov v materských školách (MŠ) a na prvom stupni základných škôl (ZŠ). Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami.

Celé znenie opatrení nájdete v oficiálnom uznesení vlády >>>TU<<<

Zdroj: rokovania.gov.sk