Situácia ostatných dní prinútila vládu Slovenskej republiky k prehodnoteniu Covid automatu, ktorý bude na najbližšie týždne v dôsledku výrazne zhoršených výsledkov pozmenený. Po rokovaní predstúpil pred novinárov predseda vlády Eduard Heger, ktorý avizoval nové obmedzenia najmä pre nezaočkované osoby.

Ako premiér poznamenal hneď v úvode svojho vyjadrenia, automat je upravený dočasne kvôli stabilizácii situácie v nemocniciach na tri týždne. Ten by mal s okamžitou platnosťou obmedzovať predovšetkým nezaočkovaných, ktorých je aktuálnena lôžkach viac ako 80 % z pacientov. Pravidlá sa budú sprísňovať vo všetkých okresoch od červenej zóny až po čiernu.

Najnovšie bude vo všeobecnom ponímaní zohľadňovaná skupina OP, a teda očkovaní a prekonaní, ktorá bude v mnohých ohľadoch zvýhodňovaná. Okrem iného sa nemusia dvakrát do týždňa testovať do práce, môžu slobodne chodiť do obchodov a nákupných centier, kam budú mať neočkovaní zákaz vstupu, čo platí aj pre hromadné podujatia.

„Toto nie je vec názoru, toto je vec zistenia. Hovorím to preto, že po mnohých a mnohých hodinách diskusii s konzíliom, pretože preberám s nimi všetky možné otázky, s ktorými sa aj vy na mňa obraciate, a musím povedať, že na všetky majú veľmi pádne odpovede. Preto, prosím, nenechajte sa oklamať, že to či Covid existuje alebo neexistuje, či zabíja a nezabíja je vec názoru. Je to vec tvrdých dát a tie dnes vidíme aj v nemocniciach, takže z tohto dôvodu chcem opäť dôrazne vyzvať občanov.. Zaočkujte sa, je to jediná najbezpečnejšia cesta k tomu, aby sme s Covidom skončili,“ prehovoril Eduard Heger.

Ako dodal, vo vakcinačných centrách budú posilnené kapacity, pričom sa poďakoval všetkým lekárom a zdravotníkom s tým, že v najbližších dňoch sa odkladajú plánované operácie. Plné znenie Covid automatu predstaví vláda po tlačovej konferencii vo forme prehľadných tabuliek.

„Tí, ktorí sa nechali zaočkovať, majú právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Mali by mať možnosť využívať výhody. Nezaočkovaní budú musieť strpieť obmedzenia, čo nás veľmi mrzí, ale verím, že to spoločne pochopíme,“ dodal mnister zdravotníctva. „Žiadajte si o to, aby vás v reštaurácii skontrolovali, aby ste si boli istí, že ste v bezpečnom postredí,“ požiadal občanov o spoluprácu Vladimír Lengvarský. Proti navrhovaným opatreniam a celkovému lockdownu pre všetkých sa postavil Richard Sulík, ktorý tvrdí, že hľadal skutočné riešenia pred opätovným zatvorením celej krajiny.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: TK | Video: YT/HNtelevízia