Vláda sa rozhodla reagovať na novú mutáciu omikronu, ktorá podľa epidemiológov spôsobí skokový nárast počtu infikovaných ľudí na Slovensku. Politici pred pár hodinami schválili jednotné opatrenia pre celé územie našej krajiny, pričom COVID automat, ako sme ho poznali, je minulosťou.

Slovensko bude od 19. januára fungovať podľa štyroch režimov, a to základ, OTP, OP a najnovšie pribudol nový režim OP+. V režime základ nebude nutný doklad o vakcinácií ani negatívny test či dokument o prekonaní ochorenia COVID-19. V OTP režime budete potrebovať dve dávky vakcíny alebo doklad o prekonaní koronavírusu odhalený PCR testom, no nemôže byť starší ako 90 dní. V uvedenom režime môžu fungovať aj otestovaní ľudia s PCR testom najviac 72 hodín a s antigénnym testom na 48 hodín.

Režim OP sa týka osôb, ktoré sú plne zaočkované alebo prekonali ochorenie COVID-19. V prípade, ak človek absolvoval prvú dávku vakcíny a následne sa infikoval, potvrdenie o prekonaní platí až na 180 dní. Do tohto režimu spadajú aj deti od 2 mesiacov do 12 rokov. Negatívny PCR test bude platný na 72 hodín a antigénový test s negatívnym výsledkom bude platný 48 hodín.

V novom režime OP+ sú trojnásobne zaočkovaní Slováci, dvakrát zaočkované osoby aj s testom a ľudia, ktorí pandemické ochorenie prekonali. U detí bude postačovať test, ktorý si spravia v škole. Jednotné opatrenia sa týkajú aj fungovania prevádzok a služieb, ktoré budú plošne otvorené od 5.00 hod. do 22:00 hod. V zamestnaniach bude platiť OTP režim a naďalej bude odporúčaná práca z domu. Platnosť COVID pasov sa taktiež od 1. februára skráti z 12 na 9 mesiacov aj na základe rozhodnutia ďalších štátov Európskej únie.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: cas.sk  |  Foto: YT/HNtelevízia, FB/Úrad vlády SR