V posledných týždňoch zomiera na slovenských cestách čoraz väčší počet ľudí. So zhoršujúcim sa počasím je tak pravdepodobné, že počet mŕtvych sa v dôsledku autonehôd ešte zvýši. Polícia sa preto rozhodla konať a od 1. decembra platia prísnejšie pravidlá pre vodičov.

Od nedele (1.12.) vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, ktorá nielenže priniesla prísnejšie pravidlá na vozovke, ale zároveň sa zvýšili niektoré sadzby pokút. Držanie mobilu, tabletu a iných podobných zariadení za volantom je kategoricky zakázané! Vodičovi hrozia pokuty, v blokovom konaní sa zvýšia z 50 na 100 eur a v ďalšom konaní sa suma vyšplhá na 200 eur. Povolené bude jedine telefonovanie prostredníctvom ,,handsfree“.

Za nezastavenie na značke „Stoj, daj prednosť v jazde“ zaplatia šoféri o 50 eur viac ako doteraz. Zmena sa však týka aj osôb, ktoré jazdia na elektrickej kolobežke a segway. Od začiatku decembra sú považovaní za vodičov nemotorového vozidla a jazdiť môžu po cyklotrasách alebo po cestách medzi autami. Na chodníku môžu ísť jedine rýchlosťou chôdze.

Novela zákona sa však dotkne aj cyklistov, keďže nad 15 rokov už nemusia nosiť prilbu, ak sa nachádzajú mimo obce. Naďalej ju nutné nosiť na bicykli reflexné prvky. Poslednou novinkou je forma žiadosti o prihlásenie nového vozidla do evidencie, ktoré sa môže uskutočniť elektronicky, pričom potrebné doklady budú zaslané na adresu prevádzkovateľa vozidla kuriérom.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: Pixabay, minv.sk