V Smere-SD sa rozpútala otvorená vojna, akú táto doposiaľ konzistentná strana ešte nezažila. Aj keď sa vždy snažili svoje problémy riešiť za zatvorenými dverami, poslancom už došla trpezlivosť a napísali výzvu, v ktorej žiadajú odchod najvyšších hláv.

V Smere-SD zúri vojna, akú verejnosť doposiaľ nezažila. Vnútrostranícke problémy sa poslanci snažili vždy riešiť za zatvorenými dverami, no všetko sa zmenilo po porážke vo voľbách do Európskeho parlamentu, kde stranu prevalcovalo nové zoskupenie PS a Spolu. Monika Beňová v prvej povolebnej rozprave naznačila, že zrejme dôjde k prehodnoteniu nasledujúcich krokov strany.

Prehodnotenie však nahradila mimoriadne kritická a otvorená výzva samotných členov Smeru, ktorí žiadajú odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka: “V poslednom období zaznamenávame dramatický úbytok počtu členov ochotných aktívne sa zapájať do činnosti a aktivít strany a výrazne klesá aj ochota týchto členov identifikovať sa s ňou na verejnosti. Z rozhovorov s členmi a sympatizantmi strany sa dozvedáme, že ich vnútorne nesmierne znepokojujú udalosti, ktoré sa každodenne v médiách objavujú a dotýkajú sa niektorých čelných funkcionárov strany, ktorých mená sa neustále opakujú a stávajú sa synonymom slov zlodej, korupčník či mafián. Zistenia, že ich aktivity sú spájané s ľuďmi odsúdenými či stíhanými v kauzách krátenia daní, neoprávnených čerpaní dotácií, pochybných obchodov, v kauze „Čistý deň“, či dokonca v kauze s človekom spájaným s objednaním vraždy novinára a jeho snúbenice sú hlavnými dôvodmi frustrácie významnej časti členskej základne,” píše sa v liste podľa informácii DenníkaN.

Regionálni funkcionári Smeru z Košického kraja vzývajú k radikálnemu riešeniu: “Tieto riešenia vidíme v očiste strany, prinavrátení jej dôveryhodnosti odchodom dotknutých funkcionárov a v návrate k hodnotám, na ktorých bola táto strana postavená. Vyzývame preto predsedu strany Roberta Fica a podpredsedu strany Roberta Kaliňáka, aby prejavili politickú kultúru a dôstojne, bez vyvolávania straníckych sporov a prenasledovaní zo svojich funkcií odstúpili,” znejú tvrdé slová smerákov, ktorí zároveň žiadajú, aby sa o post predsedu strany uchádzal Pellegrini.

Ten sa už ku veľkému konfliktu vyjadril so slovami, že je potrebné diskutovať: “To, že sa to deje mediálne, vnímam ako tlak členskej základne, keďže má pocit, že diskusia sa nezačala tak, ako sa začať mala,” uviedol na sociálnej sieti. “Od toho bude závisieť, kto bude, kde a či niekto ešte niekde bude,” dodal neurčito. Na záver odpovedal aj na otázku ohľadne odchodu známeho Facebookového buriča a šéfa výboru pre európske záležitosti Smeru Ľuboša Blahu: “Ak sa bude správať tak, ako doteraz, tak určite by mal skončiť,” šokuje na záver premiér. V strane tak zrejme pred parlamentnými voľbami dôjde k poriadnemu zemetraseniu a personálnym zmenám.

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: Facebook/Peter Pellegrini, SMER-SD