Mnohí politici vyčítajú ruskému prezidentovi, že v dôležitých štátnych otázkach uprednostňuje svoje ego a emócie. Čoraz viac sa však ukazuje, že Vladimír Putin premýšľa o dva kroky dopredu, pričom veľmi dobre vie, aké sú jeho ciele.

Vladimír Putin šokoval celý svet, keď uznal nezávislosť separatistických oblastí – Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky. Akceptoval ich ako samostatné a nezávislé štáty. Jeho rozhodnutie odsúdili mnohé krajiny vrátane Slovenska. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok nešetril kritikou a vyhlásil stretnutie bezpečnostnej rady.

Ruský prezident následne poslal na tieto územia vojenskú techniku a vojakov, ktorí majú údajne udržiavať mier. Netrvalo dlho a na webovej stránke ruskej Štátnej dumy sa objavili nové zmluvy o priateľstve Moskvy a oboch ukrajinských republík. Podľa zverejnených dokumentov môže Rusko zriadiť a prevádzkovať vlastné vojenské základne v týchto regiónoch. Zmluvy majú platiť desať rokov a potom sa automaticky predlžovať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil dokumenty za ,,porušenie suverenity a územnej celistvosti“ Ukrajiny. K tejto záležitosti bolo zvolané aj mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Vyjadrenia Putina na zasadnutí skritizovala americká veľvyslankyňa Linda Thomasová Greenfieldová, ktorá vyslaných vojakov na území Ukrajiny nepovažuje za symbol mieru. ,,On ich nazýva mierové sily. To je nezmysel. Vieme, aké sú to v skutočnosti sily,“ vyhlásila politička.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: reuters.com  |  Foto: YT/Military Forces XXI Century, Twitter