Ruská armáda už vyše mesiaca ostreľuje a bombarduje Ukrajinu, pričom najnovšie výbuchy boli zaznamenané v centre krajiny. Začiatkom marca pritom Medzinárodný trestný súd v holandskom Haagu otvoril vyšetrovanie možných vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti, ako aj genocídy na Ukrajine.

Putin, o ktorého zdravotnom stave polemizujú viacerí odborníci, stále neuzatvoril mierovú dohodu s Ukrajinou a ruská armáda sa tak naďalej usiluje obsadiť viaceré strategické mestá. Zo svojich domovov bolo vyhnaných viac ako 4 milióny obyvateľov a tisícky ľudí zomreli.

Bývalá prokurátorka Carla Del Ponte, ktorá sa zaoberá vyšetrovaním vojnových zločinov, vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby vydal na ruského prezidenta urýchlene zatykač. Ponte to uviedla pre denník Le Temps. Exprokurátorka požaduje vydanie zatykača na Putina, no aj ďalších vysokopostavených ruských predstaviteľov, ktorí sa majú zodpovedať za vojnové zločiny od 24. februára.

Je presvedčená, že by išlo o dôležitý signál prebiehajúceho vyšetrovania. V prípade vydaného zatykača by však nemusel Putin skončiť vo väzbe. “Ak zostane v Rusku, nikdy sa tak nestane. Nemohol by však opustiť krajinu, čo by bol silný signál, že je proti nemu veľa krajín,” dodala. Kyjev už vyšetrovanie ICC schválil a na Ukrajine sa nachádzajú odborníci zhromažďujúci dôkazy.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: apnews.com, letemps.ch │ Foto: YT/BBC/News, Global News