Doteraz sa o 11. septembri toho nahovorilo už naozaj poriadne veľa. Oficiálna správa bola napadnutá desiatkami architektov, stavebných inžinierov či iných predovšetkým študovaných ľudí, ktorým začali veriť milióny ľudí po celom svete. Doteraz sa hovorilo len o konšpiračných teóriách, no teraz je všetko inak.

[sociallocker]Štvorica významných odborníkov (Steve Jones, Robert Korol, Anthony Szamboti a Ted Walter) sa venujú pádu oboch budov WTC, takzvaných Dvojičiek, ale zaujímajú sa aj o budovu číslo sedem Svetového obchodného strediska, do ktorej ale žiadne lietadlo nenarazilo. Štvorica fyzikov v rešpektovanom časopise Europhysics News Európskej fyzikálnej spoločnosti tvrdí, že požiar a nárazy lietadiel nemôžu spôsobiť to, čo sa stalo, teda úplný pád dvoch mrakodrapov i tretej budovy.

Po dlhých rokoch skúmania sa dospelo k desiatkam rôznych záverov, no tým kľúčovým je zrejme tento:”Jediný fenomén, ktorý je schopný viesť k takémuto úplnému zrúteniu budov, je postup známy ako riadená demolácia, keď sa k zámernému zničeniu použijú výbušniny či iné zariadenia.

Oficiálna správa, ktorá po obrovskej tragédií, ktorá znamenala rozpútanie vojny medzi USA a Afganistanom, vznikla len pár týždňov po páde budov a podľa odborníkov je úplne neprofesionálna a smiešna. Ak teda rešpektovaní vedci dostanú za pravdu, čo zrejme dostanú, bude zaujímavé sledovať, čo na to povie napríklad vláda USA, ktorej musí byť jasné, že každá lož raz musí vyjsť na povrch. Minimálne taká, pri ktorej príde o život tritisíc ľudí určite.

Vo svojej práci vedci zdôrazňujú, že požiar zvyčajne nemá dostatočne vysokú teplotu a netrvá tak dlho, aby tepelne narušil oceľový nosný rám výškových budov. Väčšina mrakodrapov má navyše protipožiarne systémy, ktoré zabraňujú roztaveniu nosníkov. Nosníky sú ďalej chránené nehorľavými materiálmi a izoláciou. Nosný systém je tiež navrhovaný tak, aby v prípade lokálnych porúch nenastalo zrútenie celej stavby.

Pred touto udalosťou sa odohralo viacero dlhotrvajúcich požiarov mrakodrapov, pri ktorých nenastalo ani len čiastočné zrútenie. Prípadne sa zrútila len malá časť budovy. Príkladom je budova číslo päť WTC, ktorá 11. septembra 2001 horela približne osem hodín a napriek tomu sa nezrútila.

Americký Národný ústav pre normy a technológie po vydaní oficiálnej správy opäť niekoľko rokov vyšetroval prípad a dospel k záveru, že všetky tri zrútenia budov 11. septembra spôsobili primárne požiare. Pätnásť rokov od tejto udalosti však toto vysvetlenie nestačí stále väčšiemu počtu architektov, inžinierov a vedcov,” dodali na záver autori článku.

[poll id=”35″]

Zdroj: ta3.com | Foto: businessinsider.com
[/sociallocker]