O tom, že sa v súčasnosti na sociálnych sieťach objavujú tisíce nezmyselných informácií a poloprávd, azda ani netreba pochybovať. Spoločnosť Meta s týmto nešvárom chce urýchlene zazočiť. Ako?

Organizácia Demagog.sk bude overovať fakty v slovenských príspevkoch na Facebooku a Instagrame. Spoločnosť Meta u nás takto rozširuje svoj program overovania faktov tretími stranami.

Demagog.sk tvrdí, že budú zamestnávať iba fact-checkerov, ktorých rodný jazyk je slovenčina. Ich úlohou bude kontrolovať a hodnotiť presnosť obsahu príspevkov slovenských stránok na sociálnych sieťach.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavázdaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďaľší krok k napľňaniu našej misie,” uviedla Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Každopádne, len ťažko predpokladať, že hoaxy vymiznú zo dňa na deň či z týždňa na týždeň. Navyše, viacerí ľudia sa nepochybne budú obávať, že to bude viesť k cenzúre hodnej socialistickej éry. Nečudo, veď ani mnohí slovenskí politici nemôžu mať práve čisté svedomie, zatiaľ čo častokrát je veľmi otázne, čo je vlastne pravdou, keďže tá nie je vždy celkom jasná ako trebárs v prípade toho, že 2+2=4 alebo že Bratislava je hlavným mestom Slovenska.

Dá sa ale predpokladať, že kontrolóri budú v prvom rade bojovať proti zjavným nezmyslom, ktoré nemajú prakticky žiadne opodstatnenie.

Slovenská organizácia začne fakty na Facebooku aj Instagrame overovať v marci tohto roka.

Zdroj: TV Noviny.sk | Foto: Depositphotos