Mnohí by si povedali, že niečo také sa nikdy nestalo, iní by možno boli toho názoru, že to je celkom reálne a stáva sa to. To, čo sa stále môže stať v skupine E európskeho šampionátu v Nemecku, by bolo mimoriadne.

Na majstrovstvách sveta vo futbale sa hrá “4-členným skupinovým formátom” od roku 1950, na európskych šampionátoch od roku 1980. Avšak aby mali všetky štyri tímy na konci skupinovej fázy rovnaký počet bodov sa z viac ako sto prípadov naprieč rokmi 1950-2024 stalo presne v jednom jedinom prípade.

Tento prípad nastal na majstrovstvách sveta 1994 v USA, kde sa takáto raritná udalosť stala, paradoxne, tiež v skupine E a zároveň v časoch, keď hralo na turnaji práve 24 tímov, no tam mali dokonca všetky tímy aj nulové skóre a rozhodoval dokonca počet strelených gólov. Kvartetom tímov s rovnakým bodovým ziskom bolo Mexiko, Taliansko, Írsko a Nórsko, pričom posledná menovaná krajina napokon nepostúpila.

Víťazstvo nad Belgickom všetko zmenilo: TOTO vypočítali štatistici!

Avšak po troch zo šiestich dueloch slovenskej skupiny v Nemecku to rozhodne nemusí byť nemožné. To, že Belgicko zdolá v sobotu večer Rumunsko, sa očakáva a následne duely Slovenska proti Rumunska a Belgicka proti Ukrajine kľudne môžu skončiť remízami. V tom prípade by všetky tímy mali bilanciu jedna výhra, jedna remíza a jedna prehra.

V tom prípade by o poradí v skupine rozhodovalo celkové skóre jednotlivých výberov a to aktuálne dostáva do výhodnej pozície Rumunsko, ktoré na úvod rozstrieľalo Ukrajinu, a naopak, práve Ukrajina by bola na tom zle, veď po prehre o tri góly vyhrala nad Slovenskom len o gól. To Slováci by mali v tomto výnimočnom prípade nulové skóre a obsadili by buď druhé alebo tretie miesto, čo by aj v prípade tej horšej možnosti znamenalo prakticky istý postup.

Ďalšia superpozitívna správa pre slovenský tím: Táto výhoda môže … !

Zdroj: Hitky | Foto: IG/futbalsfz