Pád lietadla typu Boeing 737 Max-8 z Etiópie 10. marca 2019 zarmútil celý svet. Medzi obeťami boli aj štyria Slováci a traja z nich boli najbližšou rodinou poslanca SNS Antona Hrnku. Vyšetrovanie pádu bolo ukončené a toto je príčina veľkej tragédie!

Začiatkom marca 2019 sa svet zahalil do smútku potom, čo šesť minút po štarte spadlo lietadlo smerujúce z Etiópie. Okrem posádky zahynuli aj všetci pasažieri, vrátane rodiny poslanca Antona Hrnku a známej novinárky Danice Olexovej. Hrnko sa po mesiaci ukázal v parlamente a prvýkrát prehovoril o strašnej rodinnej tragédii.

Pri páde lietadla zahynulo 157 ľudí a až do dnešného dňa sa čakalo na výsledky vyšetrovania. CNN teraz odhalila, aká bola presná príčina strašnej tragédie. Etiópska ministerka dopravy Mogesová potvrdila, že na vine bol stroj a posádka dodržala napriek hroznej situácii všetky doporučené postupy.

Šéf leteckej spoločnosti rovnako potvrdil smutné slová: “Sme veľmi hrdí na našich pilotov, že dodržali pokyny výrobcu platné pre stav núdze, ako aj na vysokú úroveň ich profesionálnych výkonov v takej extrémne ťažkej situácii,” dodáva. Lietadlu zlyhal systém MCAS, ktorý vyhodnocuje údaje o výške či rýchlosti. Chybne tak zrejme vyhodnotil, že lietadlo nemá dostatočnú rýchlosť a autopilot sa snažil vyrovnať výšku prudkým klesaním. Pilotom sa už podľa poslednej zachytenej konverzácie nepodarilo nad lietadlom rútiacim sa k zemi získať kontrolu…

Zdroj: cnn.com │ Foto: YouTube, Facebook