Pracovníci Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv v posledných týždňoch zintenzívnili kontrolu liečiv, ktoré sa nachádzajú na slovenskom trhu. Potvrdzuje to postupné sťahovanie medikamentov na liečbu krvného tlaku či cukrovky. To však nie je všetko!

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pred pár hodinami zverejnil oficiálne varovanie pred liekom, ktorý je určený pre deti i dospelých. Konkrétne ide o ,,Vigantol, gtt por 1×10 ml/5 mg (fľ.skl.hnedá), kód ŠÚKL: 12023, č. šarží: 19KQ042 a 20CQ046“. Kontrolóri nariadili okamžité stiahnutie lieku z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Dôvodom stiahnutia je nesúlad s vopred schválenou špecifikáciou v parametri obsah účinnej látky. Vigantol pôsobí na reguláciu metabolizmu vápnika v organizme, keďže obsahuje cholekalciferol (vitamín D3). Uvedené liečivo sa používa na liečbu zníženej hladiny vápnika v krvi, a taktiež zabránenie rozvoja chorobných stavov kvôli nedostatku vitamínu D.

Liek, sťahujúci sa z trhu, sa užíva pri diagnózach ako rachitída (krivica) u detí, mäknutie alebo rednutie kostí, poruchy prištítnych teliesok. Pacienti by mali preto zbystriť pozornosť a v prípade, ak ho užívajú, je nutné poradiť sa so svojim všeobecným lekárom.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: sukl.sk, Pixabay