Výstraha pre pacientov: Z trhu sa sťahuje liek pre deti i dospelých!

Dátum:

Pracovníci Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv v posledných týždňoch zintenzívnili kontrolu liečiv, ktoré sa nachádzajú na slovenskom trhu. Potvrdzuje to postupné sťahovanie medikamentov na liečbu krvného tlaku či cukrovky. To však nie je všetko!

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pred pár hodinami zverejnil oficiálne varovanie pred liekom, ktorý je určený pre deti i dospelých. Konkrétne ide o ,,Vigantol, gtt por 1×10 ml/5 mg (fľ.skl.hnedá), kód ŠÚKL: 12023, č. šarží: 19KQ042 a 20CQ046“. Kontrolóri nariadili okamžité stiahnutie lieku z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení.

Dôvodom stiahnutia je nesúlad s vopred schválenou špecifikáciou v parametri obsah účinnej látky. Vigantol pôsobí na reguláciu metabolizmu vápnika v organizme, keďže obsahuje cholekalciferol (vitamín D3). Uvedené liečivo sa používa na liečbu zníženej hladiny vápnika v krvi, a taktiež zabránenie rozvoja chorobných stavov kvôli nedostatku vitamínu D.

Liek, sťahujúci sa z trhu, sa užíva pri diagnózach ako rachitída (krivica) u detí, mäknutie alebo rednutie kostí, poruchy prištítnych teliesok. Pacienti by mali preto zbystriť pozornosť a v prípade, ak ho užívajú, je nutné poradiť sa so svojim všeobecným lekárom.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: sukl.sk, Pixabay

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Nádherná nevesta: Krásna exfarmárka povedala svoje životné áno!

Reality šou Farma už onedlho odštartuje neuveriteľnú štrnástu sériu,...

Ďalší moderátorský flek: Zábranská po Let’s Dance v novej relácii RTVS!

Televízia Markíza stavila v siedmom ročníku tanečnej šou Let's...

Z Let’s Dance do DENNEJ šou: Viktor Vincze získal ďalší lukratívny flek!

Televízia Markíza len prednedávnom ukončila prestížnu šou Let's Dance,...

Zomrel svedok z kauzy, v ktorej figurovala aj Plačková: OBESENÝ!

Koncom septembra uplynulého roka otriasla celou verejnosťou šokujúca kauza,...