Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval verejnosť o stiahnutí lieku z úrovne distribučných spoločností, lekární a pacientov. Konal tak z dôvodu ochrany zdravia a bezpečnosti, pričom toto musí nevyhnutne urobiť každý pacient!

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zistil pri kontrole nezrovnalosti lieku, kde má byť nesúlad so špecifikáciou v parametri ,,farba injekčného roztoku“. Konkrétne ide o ,,Adrenalin Bradex 1 mg/ml injekčný roztok, sol inj 10×1 ml (amp. skl. jantárová), č. šarže: 1802389, exp.08/2019, kód ŠÚKL: 5363C.“  Daná šarža liečiva sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární a zdravotníckych zariadení. 

Práve adrenalín sa využíva v prípadoch, keď je vážne ohrozený život pacienta, ak nastanú závažné alergické reakcie alebo zastavenie činnosti srdca. Liek je následne podávaný vyškoleným zdravotníckym pracovníkom, pričom má ísť o núdzové použitie. V prípade, ak ho nosíte pri sebe pre istotu, určite si skontrolujte šaržu medikamentu. Ak ide o chybný liek, vráťte ho do lekárne.

“V súlade so súhrnom charakteristických vlastností lieku je potrebné roztok pred podaním vizuálne skontrolovať a v prípade zmeny farby sa nesmie použiť. Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím dotknutá nie je,” pripomína ŠÚKL na oficiálnej stránke.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: Pixabay, Facebook/Štátny ústav pre kontrolu liečiv