Zdá sa, že ani v Británii neexistuje absolútne neobmedzená sloboda prejavu. Túto myšlienku nám potvrdil aj nedávny incident, kedy za vyjadrenie postoja na Twitteri, zatkli Matthewa Doylea.
[sociallocker]Štyridsaťšesťročný Doyle, ktorý pracuje v PR odbore, po udalostiach v Bruseli, zastavil na ulici moslimskú ženu a požiadaj ju o vysvetlenie týchto udalostí. “Včera som vyzval moslimskú ženu v Croydone, aby mi vysvetlila udalosti v Bruseli. Povedala, že s tým nemá nič spoločné. Pekne lživá odpoveď.”
Nasledovalo mnoho zdieľaní tohto tweetu. Mnohí to komentovali slovami “už žiadny moslimskí migranti”. Niektorí dokonca vzdávali hold Donaldovi Trumpovi. Avšak, našli sa aj takí, ktorí s týmto tweetom neboli stotožnení, a pravdepodobne práve jeden z tých osôb nahlásil Doylea na polícii. Tá následne Doylea zatkla a obvinila zo šírenia nenávisti.
Potvrdenie polície citoval denník Daily Mail, pre ktorý sa vyjadril aj sám Doyle. “Rozhodne nie som mimo, to sú skôr tí, ktorí ma nahlásili na políciu.” Doyle zdelil Daily Mail aj to, že sa následne so ženou slušne rozlúčil a pokračoval vo svojej ceste.
“Ja predsa nie som žiadny potetovaný bitkár, ktorý by ju po jej odpovedi narazil na stenu oproti. Nemyslím si ani, že by som sa dopustil nejakého stereotypného jednania. Báli by ste sa ma napríklad v metre, keby ste boli vedľa mňa? Každý obyvateľ Londýna musí byť vzhľadom k hrozbe atentátov nadmieru ostražití. Mohlo by sa to stať aj u nás a čoskoro to tak, bohužiaľ, bude. Spomeňte si na 7. júl 2005 alebo na Lee Rigbyho.”
Mnohí v komentároch jeho tweetu apelovali na Andersa Breivika. Tvrdili, že pokiaľ môže Doyle obviňovať neznáme moslimské ženy, tak by za Breivikov čin mohli byť obvinení všetci bieli Európania. S týmto tvrdením však Doyle nesúhlasil, pretože podľa neho išlo pri Breivikovi o ojedinelý prípad, kedy mala vraždy na svedomí jedna osoba, kým v tomto prípade čelíme hrozbe skupinám islamistov.
Zdroj: parlamentnelisty.sk | Foto: twitter [/sociallocker]