Poslankyňa Anna Záborská si prakticky celú politickú kariéru založila na snahe zrušiť alebo aspoň sprísniť prístup k potratom. Jej najväčšou oponentkou je Jana Bittó Cigániková, ku ktorej sa najnovšie pridali aj lekári, zdravotné sestry i pôrodné asistentky.

Nedávno bol zákon o pomoci tehotným ženám, ktorý upravuje aj oblasť potratov, posunutý do druhého čítania. Táto informácia šokovala nielen občanov, ale aj lekárov, sestry či pôrodné asistentky, ktorí sa rozhodli poslať poslancom otvorený list, pričom ich žiadajú, aby odmietli zákon z dielne bývalej europoslankyne Záborskej.

Podľa ich vyjadrenia by prijatie tohto zákona zasahovalo do odborných kompetencií zdravotníckych pracovníkov a negatívne ovplyvnilo zdravotnú starostlivosť pre ženy v oblasti reprodukčného zdravia. ,,Zakazovať nám konať včas a čakať na ‚bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy‘ je v absolútnom rozpore s naším poslaním, ktorého súčasťou je ochrana zdravia a maximálna snaha predchádzať zhoršeniu zdravotného stavu,“ píše odborná verejnosť v liste.

Podľa uvedeného zákona by dokonca ambulanciám a zdravotníckym zariadeniam hrozila veľká pokuta, ak by zverejnili informácie o dostupnosti a detailoch umelého prerušenia tehotenstva. ,,Listom žiadame poslancov a poslankyne, aby nepodporili návrh v predloženej podobe. Ako zdravotnícky personál vyjadrujeme úprimnú podporu všetkým snahám o zlepšenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti o tehotné ženy. Avšak súčasné znenie návrhu zákona situáciu žien zhoršuje a nám zväzuje ruky v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v súlade s najlepšou možnou praxou,“ uviedla pediatrička Tatiana Speváková. K listu sa doteraz pripojilo 174 odborných pracovníkov.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: cas.sk  |  Foto: YT/Európske Noviny, SME, Pixabay