Je tomu len zopár dní, čo Poľskom otriasol prípad zanedbania starostlivosti, kedy matka omylom zabudla na sedadle auta len 1,5-ročného Szymeka, ktorý na následky extrémnych teplôt vo vozidle, žiaľ, zomrel. Polícia Slovenskej republiky preto opakovane apeluje na vodičov, aby boli počas letných mesiacov mimoriadne obozretní a nenenechávali osoby či zvieratá v automobiloch za žiadnych okolností!
Slovenská polícia v týchto dňoch opäť rozbieha kampaň Nezabudni na mňa v aute, ktorej cieľom je upozorniť na nebezpečenstvo ponechania dieťaťa a domácich maznáčikov v rozhorúčenom vozidle. Zástupcovia zákona preventívne rozdávajú tisíce letákov a osviežovačov vzduchu do áut, pričom vodičov žiadajú, aby si tieto propagačné materiály umiestnili na viditeľné miesto vo vozidle a mali ich pri jeho opúšťaní na očiach.
Primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny Nemocnice sv. Michala MUDr. Martina Ščesná upozorňuje, aké fatálne môžu byť následky ponechania dieťaťa v aute: „Žiaľ, ak rodičia zabudnú dieťa v rozpálenom aute, ktoré sa pri vonkajších podmienkach mení na saunu, je vysoko pravdepodobné, že oň prídu. Detský organizmus sa prehreje tri až päťkrát rýchlejšie ako telo dospelého. Dieťa v aute postupne malátnie, je unavené, pridružujú sa bolesti hlavy, zvracanie. Koža je červená, neskôr bledne. Zrýchli sa pulz aj dýchanie. Neskôr sa objavia kŕče, nasleduje bezvedomie, zastavenie krvného obehu, dýchania a nastáva smrť.“
Čo robiť, ak zabudnete dieťa v aute?
MUDr. Viliam Dobiáš, prezident Slovenského červeného kríža vysvetľuje, ako dať prvú pomoc: „Po vyslobodení dieťaťa z auta môže laik zistiť tri druhy stavu. Prvé, dieťa je pri vedomí a dýcha, plače. V takomto prípade treba dieťa preniesť do tieňa a začať chladiť. Druhá možnosť je, že dieťa je v bezvedomí, ale dýcha. Vtedy ho treba dať do stabilizovanej polohy, zakloniť mu hlavu tak, aby mohlo dýchať. Treťou možnosťou je, že je v bezvedomí a nedýcha. Dieťa položíme na zem a začneme s oživovaním. Hlavu zakloníme a u malých detí do úst aj nosa päťkrát vdýchneme, potom vtláčame hrudník dvomi prstami 100-krát za minútu, po 15 stlačeniach zakloníme hlavu, dvakrát vdýchneme a zase stláčame hrudník. Opakujeme až do príchodu záchrannej služby.“
Ponechanie dieťaťa v aute pritom môže mať trestnoprávnu dohru, pričom skutok môže byť klasifikovaný ako opustenie dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo, kde hrozí jeden až päť rokov väzenia, pri deťoch mladších ako šesť rokov hrozí až 10 ročné väzenie. Rodič môže taktiež čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.
Čo robiť, ak zabudnete vo vozidle domáceho miláčika?
Okrem detí však množstvo vodičov necháva vo vozidlách aj svojich domácich miláčikov, ktorým rovnako hrozí nebezpečenstvo! “Je chybou domnievať sa, že pes sa nám dokáže prehriať v aute iba pri extrémne vysokej teplote vonkajšieho prostredia. A rovnako chybou je myslieť si, že ponechaním psa v aute zaparkovanom v tieni s pootvoreným okienkom pri teplote vonkajšieho prostredia okolo 30 stupňov predídete prehriatiu zvieraťa,“ uvádza hlavný veterinárny lekár MV SR mjr. MVDr. Martin Paľa.
V prípade, že dôjde k dehydratácii a prehriatiu psíka, schlaďte ho vodou, avšak použite vlhký uterák, ktorým mu poutierte slabiny, brucho, nohy a spodnú časť labiek. Nikdy psa neponorte celého do studenej vody! Psa preneste do tieňa, prípadne klimatizovanej miestnosti, v ktorej prúdi vzduch, položte ho na chladnú zem, poskytnite vodu, kontrolujte teplotu a kontaktujte veterinárneho lekára. Ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute sa môže riešiť v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, za ktorý hrozí fyzickej osobe pokuta až do výšky 1 000 eur. Za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky, v závažnejších prípadoch až päť rokov.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<
Zdroj: pol