Ilustračná foto

Avizovaná zmena ohľadom fungovania pohotovostí vstúpila nedeľou 1. júla do platnosti a pacienti sa tak musia pripraviť nové ordinačné hodiny. Večer po 22. hodine vás však už neošetria.

Pohotovosť je určená predovšetkým pre menej náročné prípady, ako sú napríklad virózy, pričom väčšina ambulancií bola v nočných hodinách prázdna a lekári tam sedeli zbytočne. V prípade vážnych zdravotných komplikácii, infarktov či nepríjemmých zranení, pacienti využívali urgentný príjem v nemocniciach, alebo si zavolali záchranku.

Zmeny od 1. júla 2018

Pohotovosť bude v pracovných dňoch k dispozícii od 16.00 hod do 22.00 hod. Počas víkendov alebo sviatkov od 7.00 hod do 22.00 hod.

V niektorých mestách pohotovstné ambulancie zanikli, inde vznikli.

Pohotovosť pre deti a dorast zatiaľ nie je v mestách: Bánovce nad Bebravou, Dubnica nad Váhom, Lučenec, Malacky, Revúca, Veľký Krtíš, Zlaté Moravce, Trebišov.

Pohotovosť pre dospelých zatiaľ nie je v mestách: Detva, Gelnica, Krupina, Lučenec, Medzilaborce, Nové Zámky, Poltár, Senec, Stropkov, Štúrovo, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Zlaté Moravce, Sobrance, Žarnovica.

Zoznam všetkých ambulancií si môžete pozrieť >>TU<<

Po 22. hodine budú mocť ľudia využiť urgentný príjem v nemocniciach, ten však slúži hlavne pre závažné prípady.

Poplatky

Pacient zaplatí za návštevu pohotovosti dve eurá, v prípade využitia urgentného príjmu, ak bol naozaj potrebný a nevyhnutný sa neplatí nič, v prípade ak potrebný nebol, zaplatíte si až desať eur.

Zdroj: ministerstvo zdravotníctva  | Foto: YouTube