Situácia v zdravotníctve sa zhoršuje každým dňom nielen na Slovensku, pričom sú posledné dva roky náročné hlavne pre zdravotníkov vrátane záchranárov. Aj oni si zaslúžia náš obdiv, no zdá sa, že vláda sa namiesto adekvátnej odmeny rozhodla pre almužnu.

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov plánuje 14. decembra protestovať. V tento deň tak môžete vidieť na sanitkách uviazanú čiernu stužku, ktorá má byť symbolom neriešenia podmienok záchranárov a neriešenia ich odchodu zo Slovenska. „Žiadali sme skokové navýšenie miezd pre záchranárov, koeficient 1,3 násobku priemernej mzdy. Oslovili sme všetkých v tejto krajine, čo k otázke miezd majú čo povedať. Nikto sa s nami nebavil, nerozprával, nestáli sme im ani za odpísanie,” vysvetlili záchranári na sociálnej sieti.

Návrh k zákonu o reforme nemocníc síce v roku 2022 zdvíha plat záchranárom, no iba o 34 eur. Mnohí zamestnanci ministerstva zdravotníctva SR to považujú za urážku, ba priam výsmech. Podľa najnovších prognóz by do štyroch rokov mali chýbať stovky záchranárov.

Ľudia, ktorí väčšinu pracovného času trávia v sanitke, tak neskrývajú hnev a vládnym predstaviteľom posielajú jasný odkaz. „Pozdravujeme predsedu vlády Eduarda Hegera, ministra financií Igora Matoviča, ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára a všetkých 150 poslancov parlamentu. Vyslali ste nám jasný signál. Navlečení v bielych skafandroch sme vám dobrí, aj na fotenie pred sanitkami, aj na ďakovanie na tlačovkách. Vaša vďaka za dva roky pandémie a nejasnú budúcnosť má hodnotu 34 eur. Tak vám teda aj my pekne ďakujeme,” dodali.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/SKZZ  |  Foto: FB/SKZZ, Záchranná zdravotná služba Bratislava, Úrad vlády SR