Medzi politikmi prevažne opozičného spektra sa začala šíriť informácia, že Gábor Grendel, ktorý dnes presadzuje obmedzenie paragrafu 363 Trestného poriadku, mal v minulosti vyviaznuť obvineniam práve vďaka nemu. Politik z OĽaNO ale prehovoril o tom, aká je pravda.

Paragraf 363 sa stal najviac diskutovaným po prepustení Pčolinského, ktorého zbavila obvinení Generálna prokuratúra. Viacerí politici ako aj nadácia Zastavme korupciu sa do paragrafu okamžite obuli, hoci Pčolinský ešte nemá stále vyhraté a môže aj tak skončiť pred súdom. Najnovšie začali politici opozičného spektra útočiť na Gábora Grendela, ktorému mal podľa ich slov v minulosti z obvinenia pomôcť práve zmieňovaný paragraf 363.

Robert Kaliňák na sociálnej sieti uviedol: “Rovnaký paragraf bol tesne po parlamentných voľbách v roku 2020 použitý aj pri zrušení obvinenia pre súčasného podpredsedu Národnej rady SR Gábora Grendela. Zaujímavé, že vtedy potrebu zrušenia paragrafu 363 Trestného zákona neotvoril ani jeden zo súčasných predstaviteľov vládnej koalície,” tvrdí. K jeho slovám o Grendelovi sa vo verejnom priestore pridal aj Pellegrini, Fico či Chmelár.

Ako sa ale ukázalo, obvinenie Grendela vo veci vyzradenia bankového tajomstva o účtoch Mariana Kočnera (kde mohlo byť svedectvo novinárky Ruttkayovej po prečítaní Threemy manipulované), bolo napokon v roku 2020 zrušené. Nešlo však o rozhodnutie Generálnej prokuratúry, ale krajskej v Bratislave, ktorá nemá právomoc použiť takýto paragraf, a ide teda o lož politika zo Smeru. Prípad navyše pôvodne vyšetroval Borochovský a Jombík, ktorí napokon čelili podozreniam z vyšetrovania v prospech Kočnera vo viacerých kauzách.

Túto informáciu potvrdil na sociálnej sieti aj samotný Grendel: “Moje stíhanie nezastavila generálna prokuratúra, ale krajská prokurátorka v Bratislave, ktorá s paragrafom 363 nemá nič spoločné. A urobila tak preto, lebo po naštudovaní spisu zistila, že kľúčový dôkaz proti mne bola krivá výpoveď, na ktorú novinárku Ruttkayovú nahovoril samotný Kočner,” napísal.

Paragraf 363 však predsa len použitý v prípade politika bol, avšak v celkom inej veci a v čase, keď ešte nebol poslancom NR SR. “Toto je prípad z roku 2015, kedy som ešte vôbec nebol poslancom NRSR,” potvrdil na sociálnej sieti. Predmetné obvinenie bolo Grendelovi vznesené po anonymnom trestnom oznámení mesiac pred komunálnymi voľbami, kedy kandidoval na starostu bratislavského Starého Mesta. Ako uvádza vo svojom blogu, oznamovateľ ho obvinil z nepriznania príjmu v daňovom priznaní. “A keďže ako živnostník používam jednoduché účtovníctvo, tieto príjmy som presne podľa zákona zdanil v daňovom priznaní za rok 2014,” upresňuje.

Keď sa uznesenie dostalo týždeň pred komunálnymi voľbami do médií, jeho nezávislý protikandidát Radoslav Števčík politika vyzval, aby sa vzdal kandidatúry. Grendelovi napokon Generálna prokuratúra pod vtedajším vedením Jaromíra Čižnára obvinenie zrušila. Grendel však prehral vo voľbách o 25 hlasov, pričom k Števčíkovi sa deň po jeho víťazstve prihlásila strana Smer. “Po rozhodnutí generálneho prokurátora je toto všetko minulosťou. Ale je dobré vedieť, čo sa môže človeku prihodiť, keď sa “niekomu” chce. A to nie je príliš optimistické,” uviedol vtedy v blogu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Robert Kaliňák, Eduard Chmelár, Gábor Grendel, denníkn.sk, blog.sme.sk │ Foto: FB/Gábor Grendel