Pandémia koronavírusu spôsobila v našej krajine najväčšiu finančnú krízu od jej vzniku. Ekonómovia predpokladajú, že situácia sa ešte zhorší a mnohí zamestnávatelia budú musieť siahnuť na mzdu svojím zamestnancom alebo ich prepustiť. Z tohto dôvodu došlo k zaujímavému experimentu.

Dve fabriky, nachádzajúce sa v Bánovciach nad Bebravou a v Trenčíne, patria k spoločnostiam zasiahnutých ochorením COVID-19. Závody vyrábajúce svetlá do automobilov sa rozhodli uskutočniť sociálny experiment, kedy o svojom osude rozhodli samotní zamestnanci.

V ankete sa mali rozhodnúť, či sa vzdajú 13. a 14. platov alebo dôjde k hromadnému prepúšťaniu. Výpoveď mala byť pripravená pre 340 pracovníkov. Zamestnanci sa tak museli rozhodnúť, či uprednostnia kolegov alebo peniaze. Výsledky boli jednoznačné, keďže z takmer 1 900 ľudí hlasovalo za prepúšťanie 1 030 zamestnancov.

Deväť z desiatich zamestnancov bolo za zachovanie 13. a 14. platov na úkor veľkého prepúšťania. Zamestnávateľ rešpektuje rozhodnutie svojich pracovníkov, pričom v júli by sa mali rozdať prvé výpovede, keďže na stole sa už nachádzajú dokumenty s konkrétnymi menami.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tvnoviny.sk  |  Foto: markiza.sk