Počas pandémie koronavírusu je na všetkých oficiálnych portáloch ministerstva zdravotníctva uvádzané, že osobný kontakt s lekárom v ambulanciách nie je preferovaný. Spôsob, akým sa chorí pacienti majú dostať k pomoci, je výhradne telefonický hovor s ambulantným lekárom, ktorý má na základe závažnosti problému určiť ďalšiu liečbu.

Nie v každom prípade však tento postup funguje. Pacienti sa sťažujú na neústretovosť doktorov, v mnohých prípadoch sa im nedá ani dovolať. Na profile “Nekŕmte nás odpadom” sa objavil príspevok, v ktorom sa onkologická pacientka sťažuje na neochotu a neprofesionálne chovanie obvodnej lekárky: “Zdvihla to sestrička. Vravím jej, že by som chcela lekárku, pretože doma máme Covid a pravdepodobne, čo skôr áno ako nie, mám ho aj ja. Keďže mám príšerné bolesti hlavy, kostí, bolia ma priedušky a sucho kašlem.. Sestrička na to: Kúpte si vitamíny, sirup, paralen a keď vám bude horšie, zavolajte zajtra.”

Pacientka nad 65 rokov, v rizikovej skupine onkologických pacientov, bola upovedomená, že žiadne lieky nedostane a ani po opätovnom žiadaní telefonického spojenia s doktorkou sa ochoty nedočkala. “Teraz by som chcela vedieť, ten Covid sa lieči sám? Každý deň píšu o vyliečených, čím sa tí ľudia liečia a liečili… Potom minister Krajčí hovorí, že ľudia chodia neskoro, a preto zomierajú. Nie je to náhodou tak, že ambulantní lekári neliečia, a keď zle je, už je neskoro?”

V rovnaký deň mala stretnutie s reprezentantmi ambulantých a všeobecných lekárov prezidentka Zuzana Čaputová. Ambulantná starostlivosť o covidových pacientov je podľa nej kľúčová pre záchranu ľudských životov aj znižovanie počtu hospitalizácií. Čaputová si je vedomá rezerv, ktoré sa v tejto oblasti vyskytujú, pričom reprezentanti pripustlili aj zlyhania jednotlivcov.

Dáta ako celok však vykazujú vyšší počet riešených pacientov počas pandémie, ako pred ňou: “K efektívnejšej pomoci pacientom by im však pomohla lepšia komunikácia s ministerstvom, jasné liečebné postupy a dostatok podpornej liečby. Čím viac ľudí dostane dobrú starostlivosť pred nemocnicou, tým viac ich prežije,” vysvetľuje prezidentka Zuzana Čaputová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Zuzana Čaputová, Nekŕmte nás odpadom | Foto: FB/Zuzana Čaputová