Talentovaný novinár Aktualít Ján Kuciak bol terčom vyhrážok ľudí, ktorým ležal v žalúdku. Iní by na jeho mieste zatvorili ústa a prestali písať. Ján Kuciak sa ale nebál, zverejňoval dokonca aj informácie o tom, kto a ako sa mu vyhráža. Muselo to ale skončiť takto? 

 

Vražda mladého novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho priateľky šokovala celé Slovensko. Ľudia hľadajú odpovede na to, kto to urobil a prečo, no musíme byť trpezliví a počkať si na vyšetrovanie.

Najpravdepodobnejším dôvodom ich smrti je práca novinára, ktorý sa snažil odhaľovať podvody, ktoré znepríjemňujú život ľudom v tejto krajine. Mladý človek plný odhodlania a schopností ničiť plány vysokopostaveným politikom a podnikateľom musel už od mladosti čeliť vyhrážkam od ľudí ako je Marián Kočner. Ten sa mu ako uviedol na sociálnej sieti neváhal dokonca osobne vyhrážať cez telefón. Ján Kuciak bol natoľko transparentný a nebojácny, že o vyhrážaní neváhal hovoriť ani verejne a veril, že dozorné orgány tejto republiky ho dokážu ochrániť. No nestalo sa tak ani po tom, čo podal koncom septembra 2017 trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru za vyhrážanie.

Kedže polícia za 5 mesiacov nedokázala nič urobiť, muselo to dôjsť až do takého štádia, že Jána Kuciaka aj s jeho priateľkou chladnokrvne zabili v ich rodinnom dome. Prečítajte si príspevok Jána Kuciaka z 20. októbra 2017, ktorý zverejnil na svojom profile.

,,Dnes som si spomenul na pátranie Aliancie Fair Play. AFP zistila, že od podania trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru ubehlo 28 dní, kým vec dostal vecne príslušný policajt a mohol začať konať. 

Zdalo sa to veľa, ale oni sa ešte prekonali. 

Ubehlo 44 dní, odkedy som podal na MK trestné oznámenie za vyhrážanie. A prípad zrejme ešte ani nemá konkrétny policajt.

Ako sa to stalo (aka milujem chronológie):

5. septembra sa mi Kočner v telefóne vyhrážal, okrem iného tým, že bude zbierať špinu na mňa aj moju rodinu a že dosiahne, že už nikdy nebudem písať.
6. septembra vyšiel článok na Aktuality.sk a ozvala sa mi hovorkyňa GP Jana Tökölyová. Bola milá a empatická, povedala, že ak chcem, mám prísť a podať trestné oznámenie.
7. septembra som aj na základe jej telefonátu podal trestné oznámenie na GP.
A odvtedy nič – len občasná pošta, že Generálna prokuratúra posunula vec na krajskú, že krajská posunula vec na okresnú a tak. Až do pondelka, pred dvomi týždňami, kedy mi volala policajtka z obvodu Staré mesto, že či môžem prísť, že by ma chcela dopočuť. Vravím si, že už bolo na čase.
11. októbra som došiel za pani policajtkou. Už vo dverách mi spomenula, že ďakuje, že som prišiel, ale že to možno bude o jednej otázke: kde som prijal hovor? Mala pravdu, skončili sme po jednej otázke. Vec vyšetrovať nemôže, lebo hovor som prijal v Ružinove. Posunie to teda miestne príslušným kolegom.

Dnes som si na pošte prevzal list. Vec presunuli. Z listu som sa dozvedel, že trestné oznámenie podal namiesto mňa nejaký Ján Kuruc. Milé od neho, nie?”

Zdroj/Foto: FB/Ján Kuciak/youtube