Pod lavínou, ktorá následkom stredajšieho zemetrasenia zasypala hotel Rigopiano v talianskom regióne Abruzzo, sa stále nachádzajú živí ľudia. Dnes sa záchranárom podarilo z trosiek hotela vytiahnuť päť ľudí. Ďalších päť ešte čaká na svoju záchranu. Okrem toho sa podarilo určiť polohu niekoľkých tiel. 

[sociallocker]Prví záchranári sa na miesto tragédie dostali na lyžiach vo štvrtok nadránom. Neskôr už bolo na mieste stotridsať hasičov a záchranárov so psami, ktorí však vraj nezaznamenali známky života. Prvý kontakt sa podarilo nadviazať až okolo jedenástej hodiny ďalšieho dňa.

Záchranári spod trosiek horského hotela zavaleného lavínou zatiaľ vytiahli štyri deti a jednu ženu. Vrtuľníky ich prepravujú do nemocnice v neďalekej Pescare. Ďalších päť preživších sa doteraz ešte nepodarilo dostať spod lavíny.

Čas sa kráti…

Ľudia pod lavínou prežili viac ako štyridsať hodín. Informácie o počte zavalených ľudí sa rôznia, pohybujú sa od dvadsaťsedem do tridsaťpäť.

Podľa slov záchranárov dokážu vďaka vzduchovým komorám vydržať dva až tri dni. Čas je teda neúprosný, zajtra budú musieť vykonať maximum na záchranu čo najväčšieho počtu ľudí.

Ďalšie telá lokalizované

Štátna televízia RAI dnes oznámila, že sa našli telá dvoch mŕtvych a v snehu bola určená poloha ďalších dvoch. Ku nim sa ale záchranári zatiaľ nedostali. Po obetiach pátrali i za tmy, ktorá im prácu spolu so zavalenou prístupovou cestou sťažovala.

Podľa úradov sa ale v noci na piatok podarilo rozšíriť príjazdovú trasu, vďaka čomu bude možné dopraviť na miesto ťažšiu techniku. No odstraňovanie masy snehu, kamenia a stromov bude postupovať pomaly, najmä preto, že záchranári sa boja závalu vzdušných komôr, v ktorých by mohli byť živí ľudia.

Zdroj: dailymail.co.uk | Foto: Twitter
[/sociallocker]