„Vreckári“, ako sa zvyknú nazývať drobní zlodejíčkovia, sú problémom nejedného väčšieho mesta po celom svete. Ani hlavné mesto Slovenska nie je výnimkou. Už dlhšie sa u nás hovorí o gangoch z Rumunska, či Bulharska, ktoré šarapatia v uličkách Starého mesta. Zlodeji teraz zmenili štýl hry a na obohatenie používajú nové metódy.

Kradnú predovšetkým ženy, ktoré sa vmiešajú do davu nadšených turistov, obdivujúcich Bratislavu a snažia sa ukoristiť rôzne cennosti, hlavne peňaženky. Prvou zmenou, s ktorou lúpežné skupiny prišli, je sprievod mužov. V okolí zlodejok sa pohybujú ich mužskí kolegovia, ktorých úlohou je ženy v prípade konfliktu chrániť.

O zvyšujúcej sa sofistikovanosti týchto gangov svedčí aj „kolotoč“ páchateľov, teda kolobeh osôb v rámci rôznych miest, aby sa niektoré tváre nestali „okukanými.“ Ženy tiež začali využívať rôzne prestrojenia, či iné spôsoby maskovania. Niekoľkokrát za deň sa prezlečú, najčastejšie za zahraničné turistky a lepšie tak dokážu splynúť s okolím.

Téme vreckových zlodejov v Bratislave sa venuje redaktorka Kristína Kövešová, ktorá sa snažila konfrontovať zlodejky patriace do jedného z gangov. Či sa jej to podarilo si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Potenciálne obete týchto zlodejov, by nemali pri obdivovaní pamiatok zabúdať na ostražitosť a vnímavosť. Všímať by si mali predovšetkým ľudí okolo seba a nevzďaľovať sa od skupiny. V prípade krádeže je potrebné kontaktovať políciu, čo však turisti veľakrát preskočia a uspokoja sa len s vybavením nových dokladov na ambasáde.

Zdroj: cas.sk | Foto: depositphotos.com | Video: YouTube