Na Slovensku momentálne prebieha očkovanie proti ochoreniu COVID-19, pričom vakcína je aktuálne určená pre pracovníkov bojujúcich v prvej línií, i keď sa niektorým ,,vyvoleným“, ako je Dominika Cibulková s manželom, podarilo zaočkovať prednostne.

Počas pilotného očkovania proti koronavírusu eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) momentálne 67 hlásení o nežiadúcich účinkoch po vakcinácií. V jednom prípade došlo k pretrvávajúcemu zvýšeniu tlaku krvi, dvaja zdravotníci mali prekolapsový stav a jeden zo Slovákov mal anafylaktickú reakciu. V ďalších prípadoch išlo o nevoľnosť, potenie sa a vracanie.

V piatich prípadoch bolo hlásenie zdravotníkov vyhodnotené ako závažné. V drvivej väčšine zaočkovaných sa objavila zvýšená teplota, zimnica, únava, bolesť hlavy a slabosť. Podľa slov hovorkyne štátneho ústavu Magdalény Jurkemíkovej ide o mierne a krátkodobé reakcie organizmu na očkovanie.

Na možné podozrenia na nežiadúce účinky napokon ŠÚKL zverejnilo oficiálne stanovisko. ,,S ohľadom na danú skutočnosť štátny ústav hodnotí počet a závažnosť hlásení pri aktuálnych počtoch zaočkovaných osôb za štandardný. Hlásenia podozrení na nežiaduce účinky a ich analýza a monitorovanie tvoria jeden zo spôsobov sledovania bezpečnosti liekov po registrácií,“ uzavrela Jurkemíková.

 Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sukl.sk  |  Foto: FB/MZ SR, Pixabay