Vysoká inflácia v oblasti energií aj potravín zasiahne predovšetkým najzraniteľnejšie domácnosti, akými sú matky samoživiteľky či dôchodcovia. Pre starších obyvateľov chystá vláda druhý balík protiinflačnej pomoci, ktorý Milan Krajniak predstavil verejnosti vo štvrtok.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak vo štvrtok predstavil druhý protiinflačný balík pomoci, ktorým chce vláda zmierniť dopad inflácie na domácnosti seniorov. Dôchodcovia, ktorých dôchodky porastú o takmer 12 percent už od januára 2023, si tak prilepšia i tento rok.

Krajniak pritom hovorí o troch alternatívach, o ktorých vláda aktuálne rokuje. Prvou je jednorazové vyplatenie sumy 150 eur pre každého dôchodcu. Druhý variant spočíva v dávke od 50 do 200 eur podľa výšky dôchodkov. Tretia alternatíva zahŕňa 70 % sumy 13. dôchodku, čo by predstavovalo pomoc v hodnote od 35 do 210 eur podľa výšky dôchodku.

Padol aj návrh na postupnú valorizáciu dôchodkov už od novembra tohto roka, no minister sa prikláňa skôr k jednej z troch predstavených variant. Návrh už spolu s Borisom Kollárom predstavili ministrovi Igorovi Matovičovi, premiérovi Eduardovi Hegerovi, ako aj prezidentke Zuzane Čaputovej. Prvé stretnutie s Jednotou dôchodcov Slovenska sa má uskutočniť v prvý septembrový týždeň.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Milan Krajniak │ Foto: Unsplash