Od januára 2019 začal platiť na Slovensku špeciálny odvod pre reťazce vo výške 2,5 percenta z obratu, ktorý navrhla strana SNS. Hoci zákon Kiska vetoval, parlament napokon novinku schválil. Proti Matečnej ale zasiahol Brusel a zdražovanie potravín je zastavené!

Od januára 2019 začal platiť zákon z dielne SNS, ktorý nariaďoval reťazcom potravín odvádzať 2,5 percenta z obratu štátu. Matečná chcela týmto spôsobom podľa svojich slov nazbierať 50 miliónov eur, ktoré plánovala investovať medzi nespokojných slovenských farmárov. Zákon aj napriek vetovaniu prezidenta parlament schválil a pobúrené reťazce spustili okamžite antikampaň, v ktorej vysvetlili, že vďaka zákonu si 4-členná rodina priplatí v potravinách mesačne 7 eur navyše.

Reťazce sa s týmito argumentami obrátili na Európsku komisiu, ktorá ich sťažnosť preskúmala a už po troch dňoch prišla stopka! Brusel chce podľa informácií portálu Aktuality toto opatrenie preskúmať a myslí si, že by mohlo zvýhodňovať len istých obchodníkov, čo je v rozpore s pravidlami EÚ. Matečnú krok Bruselu naštval a na tlačovej besede sa rozohnila: „Som zhrozená, že EK si dovolí ponížiť NR SR a pod tlakom lobistov takto zasiahne do národnej legislatívy,“ uvádza so slovami, že požiada EK o vyšetrovanie, ktorí úradníci a ktorí lobisti sa stretli a napokon rozhodli o zákaze.

Faktom však ostáva, že týmto krokom Bruselu nedôjde u nás ku zdražovaniu potravín, ktoré reťazce avizovali. Problematika nespokojných farmárov je však na pleciach Matečnej aj naďalej a podľa jej slov plánuje aj napriek opatreniu Európskej komisie vyplatiť poľnohospodárom sľúbenú podporu vo výške 80 miliónov eur. Odkiaľ však zoberie financie, zatiaľ nezverejnila.

Zdražovanie potravín a odvody reťazcov zastavil až Brusel.

Zdroj: Aktuality.sk │ Foto: Pixabay.com