Generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorého pri jeho vymenovaní do funkcie podporila koalícia aj opozícia, je aktuálne pod paľbou poriadnej kritiky. Po tom, čo paragrafom 363 zrušila prokuratúra obvinenie Vladimírovi Pčolinskému aj Jaroslavovi Haščákovi, posiela odkaz Daniel Lipšic aj nadácia Zastavme korupciu.

Maroš Žilinka by mal podľa viacerých funkcionárov vrátane prezidentky SR vysvetliť, čo viedlo Generálnu prokuratúru k zrušeniu obvinení Vladimíra Pčolinského, ktorý sa tak nepostaví pred riadny súd. Pčolinský bol síce od začiatku presvedčený o svojej nevine, no tri senáty Najvyššieho súdu a dvaja sudcovia Špecializovaného trestného súdu potvrdili zákonnosť a dôvodnosť trestného stíhania a dôvodnosť väzby.

Prokuratúra rozhodnutím prvého námestníka Generálnej prokuratúry Jozefa Kanderu (keďže Žilinka sa sám vylúčil) zrušila obvinenie aj podnikateľovi Zoroslavovi Kollárovi, ako i Jaroslavovi Haščákovi a bývalým príslušníkom SIS Ľubomírovi Arpášovi a manželke Dane Arpášovej za údajné obchodovanie s nahrávkou Gorila. Použila na to paragraf 363 Trestného poriadku, ktorý umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť trestné stíhanie ako mimoriadny prostriedok so slovami, že neboli splnené zákonné podmienky na trestné stíhanie.

Na tento problematický paragraf pritom poukazoval samotný Žilinka a v súčasnosti ho kritizuje Mária Kolíková, OĽaNO, ako aj nadácia Zastavme korupciu. „Najmä paragraf 363, cez ktorý môže zrušiť právoplatné uznesenie o obvinení. Počkáme si zdôvodnenie, ale je to neštandardné, lebo dôvodnosť väzobného stíhania potvrdili rôzne senáty súdov a pripravovala sa obžaloba,“ uviedla Zuzana Petková. Rovnako Špeciálna prokuratúra uviedla, že ešte nikdy nebolo napriek dôvodnosti trestného stíhania zrušené obvinenie.

Daniel Lipšic napísal záhadný status na sociálnej sieti: „Boj za spravodlivosť a rovnosť pred zákonom nebude nikdy ľahký. Mnohým vplyvným ľuďom ide totiž o všetko – o vlastnú slobodu a o vlastný majetok. Ale je to dobrý boj. A myslím, že za absolútnu väčšinu mojich kolegov na špeciálnej prokuratúre môžem povedať, že tento boj nikdy nevzdáme. Ani dnes, ani v budúcnosti.“ Naopak, rozhodnutie Generálnej prokuratúry víta Smer aj Hlas, ktorí okamžite zvolali tlačové besedy a opakujú slová o neodôvodnenej väzbe Pčolinského.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Daniel Lipšic, Nadácia Zastavme korupciu │ Foto: YT/Politika na Slovensku