Zažívame zimu, aká tu už dávno nebola. Uplynulé dni boli na niektorých miestach na Slovensku arktické a mráz prekonával aj niekoľko desaťročné rekordy. To znamená, že teplota počas celého dňa (24 hodín) nestúpla nad -10°C!

Takéto extrémne nízke teploty sú veľmi nebezpečné aj pre ľudí, a bohužiaľ, silný mráz si vyžiadal obete už aj u nás.

Najohrozenejší sú ľudia bez domova

Zima predstavuje najväčšie nebezpečenstvo pre bezdomovcov, ktorí nevyužívajú služby nocľahární, a spávajú v rôznych opustených budovách alebo chatkách, kde nemajú prístup k radiátoru alebo inému zdroju tepla.

[sociallocker]V Nitre a Veľkých Kapušanoch našli nehybné telá osôb bez dokladov. Privolaní lekári vylúčili cudzie zavinenia a určili pravdepodobnú príčinu smrti podchladením. Telá boli poslané na súdnu pitvu, kde sa určí presná príčina smrti.

Požívať alkohol je veľmi riskantné

Záchranári boli privolaní aj v okrese Detva k nehybnému telu 64-ročného dôchodcu, starého mládenca, ktorého našli príbuzní pred dverami jeho domu. Miestni hovorili, že ho videli asi pol hodinu predtým odchádzať z miestnej krčmy.

Pitie alkoholu vo väčších množstvách je v takýchto mrazoch veľmi nebezpečné. Alkohol totižto rozširuje povrchové cievy, čím navodzuje pocit tepla, a človek si myslí, že je v poriadku. Telo však potrebuje mať cievy stiahnuté, pretože tak si chráni teplotu telesného jadra, ktorá je oveľa dôležitejšia ako povrchová teplota tela. Zníženie teploty na povrchu pokožky môže spôsobiť omrzliny, zníženie teploty telesného jadra aj smrť.

Extrémne nízke teploty sú nebezpečné

Zima môže ohroziť aj zdravých ľudí

Vyskytol sa bohužiaľ aj jeden prípad, kedy silno podchladenú ženu už nedokázali zachrániť. Išlo o 54-ročnú ženu z okresu Námestovo, ktorá sa vracala z práce cez skratku. Žena bola matkou 4 už dospelých detí.

Pri takýchto extrémne mrazivých teplotách sa musia mať na pozore všetci ľudia. Je dôležité dodržiavať pitný režim, von vychádzať iba s viacnásobnou vrstvou teplého oblečenia a hlavne nevychádzať na dlhšie vychádzky mimo frekventované chodníky osamote. Nikdy totiž neviete, čo sa vám môže prihodiť a kedy by vás niekto v takomto prípade našiel. Je veľmi dôležité pravidelne kontrolovať najmä staršie osoby, ktoré žijú v domácnostiach osamote.

Taktiež nemôžeme zabúdať na zvieratá, ktoré síce sú odolné rôznym teplotám, ale určite bude lepšie, keď toho psíka alebo mačičku pustíte na noc aspoň do pivnice.

Celkovo si tento arktický týždeň zatiaľ vyžiadal až 5 obetí. Dúfame, že toto číslo je konečné, a že si ľudia budú viac chrániť svoje zdravie!

Zdroj: pravda.sk, cas.sk | Foto: pixabay.com, depositphotos.com
[/sociallocker]