„Moja mama vždy hovorila, že život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo ochutnáš,“ znela jedna z najikonickejších hlášok Toma Hanksa, ktorý v roku 1994 získal za hlavnú postavu Forresta GUmpa v rovnomennom filme i Oscara za najlepší mužský výkon v hlavnej roli.

Ako sa však zdá, samotný, vtedy 37-ročný Tom Hanks ale vedel, resp. prinajmenšom tušil, že tento film režiséra Roberta Zemeckisa ale bude mať úspech. To, že získa šesť Oscarov a bude jedným z piatich najlepších filmov všetkých čias, ale zrejme netušil.

Každopádne, známy web Dailymail priniesol už dávnejšie informáciu, že Tom Hanks mal cítiť z filmu veľký potenciál a podarilo sa mu vyjednať si (možno aj vďaka tomu, že len rok predtým získal jedného Oscara) špeciálne podmienky honoráru.

Tom Hanks totižto nedostal za film klasický zmluvne dojednaný honorár, trebárs na milión dolárov, ale v zmluve mal klauzulu, na základe ktorej mal právo na určité percento z tržieb v kinách či predaja filmu na DVD. Vďaka tomu podľa dostupných informácií utŕžil až 40 miliónov dolárov, zatiaľ čo niektoré zdroje uvádzajú, že to bolo možno až 65 miliónov dolárov.

Tento film mal rozpočet 55 miliónov dolárov, no celosvetové tržby z kín dosiahli viac ako 670 miliónov, teda viac ako 10-násobok rozpočtu.

Dokonca Hanks, no i Zemeckins, zarobili aj na tom, že investovali svoje vlastné prostriedky, aby zachovali vo filme scény, za ktoré spoločnosť Paramount Pictures nebola ochotná zaplatiť. Wau!

Zdroj: Dailymail | Foto: YT/ Rotten Tomatoes Classic Trailers