Vzhľadom k zvyšujúcim sa cenám aj za elektrinu či plyn sú nútení hospodári zvyšovať aj koncové ceny pre spotrebiteľov. To sa najnovšie potvrdilo aj pri potravine, ktorá je medzi Slovákmi mimoriadne obľúbená. Jej spotreba sa pred Vianocami výrazne zvyšuje, no tento rok si za ňu priplatíme.

Popri zdražovaní v sektore energetiky či pohonných palív si budú musieť Slováci siahnuť hlbšie do vrecka aj v potravinách. Viaceré odvetvia ohlásili zvyšovanie koncových súm pre spotrebiteľov. Najnovšie sa zvýši aj cena obľúbenej potraviny, vajíčok.

Podľa informácií televízie Markíza tak chovatelia nosníc reagujú na prudké zdraženie krmiva, elektriny či plynu. Petra Letková zo spoločnosti Hydina Holding Liptovský Mikuláš uviedla, že firme vzrástli náklady len na krmivo o 60 percent. Ceny vajíčok preto stúpnu z aktuálnych 10 centov na 15 centov za kus.

O ďalších 60 percent navýši cenu aj obchodný reťazec, takže konečná cena vajíčka sa pre spotrebiteľa môže vyšplhať na 30 centov za kus. Daniel Molnár z Únie hydinárov Slovenska dodáva, že za dva roky vzrástli ceny kŕmnych zmesí pre hydinu o 70 percent, a tieto náklady tvoria viac ako polovicu všetkých nákladov v chove nosníc. Taktiež sa im niekoľkonásobne zvýšili účty za elektrinu a plyn. Dodáva, že ak Európska únia a naša vláda nezastropujú ceny energií pre poľnohospodárov, budú nútení aj naďalej zvyšovať koncové ceny.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

 

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Unsplash