Zlomený Igor Matovič: Poctivé plošné testovanie, a áno, nie dobrovoľné!

Dátum:

Už tento víkend prejde prvým kolom plošného testovania Nitra, vrátane svojho celého okresu. K tomuto riešeniu dospela nielen vláda, ale podľa slov riaditeľa fakultnej nemocnice v Nitre aj zdravotný personál, ktorý z dôvodu kritického stavu hlási kolaps. Na tlačovej konferencii z priestorov nemocnice v danom okrese informuje o detailoch premiér Igor Matovič.

Premiér hodnotí situáciu v Nitre ako katastrofálnu, v porovnaní s kedysi kritickou Oravou je na tom okres Nitra momentálne o 50 % závažnejšie. Preto bude dnes (6. januára) v ranných hodinách vláda prijímať ustanovenie na povinnosť účasti obyvateľov tohto kraja na plošnom testovaní. „Za tejto situácie je dobré vrátiť sa ku koreňom. Poctivé plošné testovanie, a áno, nie dobrovoľné. Niet inej cesty.“ Ak sa občania odberu nezúčastnia, bez certifikátu nie starším ako sedem dní sa do zamestania nedostanú.

Matovič zároveň dodáva, že jediným iným riešením odľahčenia zdravotníkov v tomto postihnutom okrese by bol úplný zákaz vychádzania, a to aj do zamestnania. Taký krok však považuje za nevhodný z pohľadu príjmov zamestnancov a rovnako tak aj ďalších rôznych príčin.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Milan Dubaj hodnotí rovnako, ako primátor mesta Marek Hattas momentálnu situáciu za kritickú. Hovoria o kolapse nemocnice, vyčerpanosti aj o zúfalstve personálu. „Už neviem, akým slovom by som mal vyjadriť obrovské vyčerpanie ľudí, ktorí toto denne znášajú, ako vyjadriť obdiv k nim. Vážne memento som povedal, že pre týchto ľudí je čiarou, ktorá bola prekročená – zomretie jedného z nás. V posledných dňoch nám zomrel kolega urológ. Zomrel nám pracovník kovidového urgentu a, bohužiaľ, dnes o štrnástej zomrel internista,“ konštatuje riaditeľ nemocnice.

Hattas aj Dubaj považujú trojnásobné plošné testovania okresu Nitra za jediné riešenie a vláde vyjadrujú vďaku ohľadom ich prosieb riešenia kritickej situácie: „Ja sám, ktorý si ctí slobodu jednotivca a váži si slobodu pohybu a rozhodovania, chcem prebrať svoj diel zodpovednosti za toto ťažké rozhodnutie. Z pocitu zodpovednosti za zdravie ľudí, ktorých teraz lieči táto nemocnica, prosím prijmite, že na dobrovoľnosť a na slobodné rozdhodnutie v momentálnej situácii nevidím priestor,“ prihovára sa občanom Dubaj.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Nitrianska polícia od 5. januára sprísnila kontroly v súvislosti s potrebou cestovania do krajského mesta Nitra. Muži zákona chcú zamedziť veľkému počtu obyvateľov v meste, v dôsledku čoho dôjde k zníženiu možnosti nákazy.

Zdroj: YT/HNtelevízia | Video: streamable.com | Foto: YT/Igor Matovič

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Slovensko zasypal záhadný žltý prach: NIE je to piesok ani repkový peľ!

Mnohí Slováci si všimli, že ich balkóny či autá...

Politológ o osude koalície: ,,Je magické, ako sa navzájom žerú, ale..!“

Hádky, osočovanie, klamstvá i vážne obvinenia sa stali neoddeliteľnou súčasťou...

Po smrti Jozefa Abrháma smúti Česko aj Slovensko: Prvé odkazy!

Česko aj Slovensko pred pár hodinami zarmútila smutná správa....

ŠOKUJÚCE zistenie: Zvrat v prípade obvinenia Plačkovej a manžela!

Influencerku Zuzanu Plačkovú a jej manžela Reného Strausza obvinila...