Nemáte radi posúvanie času z letného na zimný a naopak? Máme pre vás dobrú správu, už čoskoro sa bude rozhodovať o tom, či sa tento posun zruší. Ak by ste mali možnosť hlasovať vy, boli by ste za či proti? 

 

Každoročné posúvanie času o hodinu vpred a vzad bude možno čoskoro minulosťou. V Bruseli sa v týchto dňoch schyľuje k hlasovaniu, ktoré má rozhodnúť o tom, či si ľudia v Európe budú každý rok dva razy posúvať hodinky. Za zrušenie tohto posunu sú nielen ekonómovia, ale dokonca aj lekári, ktorí tvrdia, že pre ľudí je lepšie čas neposúvať. Každý organizmus má svoj rytmus a nie každý sa dokáže prispôsobiť zmene režimu bez následkov.

Na Slovensku sa takto čas posúva už 102 rokov, no nie každý človek to znáša dobre a je na to zvyknutý. Obyvateľstvo je zabehnuté vo svojich rituáloch, no z času na čas príde zmena, ktorá mnohých dokáže poriadne vyhodiť z konceptu a spamätávajú sa niekoľko dní.

Posúvanie letného a zimného času spôsobuje problémy aj v doprave, kedy musia byť napríklad vlaky, či autobusy hodinu odstavené.

Hodinový posun sa v minulosti zaviedol z dôvodu šetrenia energií, no po rokoch je z toho iba povera a ľudia nevidia dôvod v tom, aby sa v tomto prehadzovaní hodiniek pokračovalo dalej.

Posledné slovo však budú mať politici, ktorí vydajú verdikt už čoskoro. Výsledok bude s napätím sledovať nielen Slovensko, ale aj iné európske krajiny, ktorých sa táto zmena bude týkať. Odborníci však tvrdia, že toto zrušenie bude s veľkou pravdepodobnosťou schválené a my si už nikdy nebudeme posúvať naše hodinky o hodinu vpred ani vzad.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: freepik