Richard Krajčí, ktorý naštval Slovákov, keď sa objavil bez rúška, Milan Krajniak, Mária Kolíková a Branislav Gröhling predstúpili pred novinárov s predstavením nového Covid automatu, ako aj obmenených pravidiel, ktorými sa bude naša krajina riadiť. Prišli aj viaceré prekvapenia, ktoré mnohí zrejme neočakávali.

Vláda napokon schválila návrat detí do škôl už 8. februára, pričom pôjde o škôlky a prvý stupeň základných škôl, ako aj o končiace ročníky stredných škôl. Zároveň však Krajčí uviedol, že sprísnené opatrenia potrvajú dlhšie a vláda sprísnila Covid automat. „Sprísnime kritériá na čiernu zónu, a tým dovolíme deťom vrátiť sa do školy. Znamená to, že Slovensko ešte niekoľko týždňov bude v čiernej zóne,“ povedal Krajčí.

Z čiernej Covid zóny pritom môžeme prejsť do miernejšej bordovej v prípade, ak počet hospitalizovaných klesne pod tritisíc. „Zároveň o 20 percent sprísnili kritériá, čo sa týka sedemdňového priemeru pozitívne testovaných a reprodukčného čísla,“ dodal minister, ktorý plánuje testovať v stotisícoch denne a očkovať 75-tisíc ľudí za týždeň. V regionóch s lepšími číslami by sa pritom malo testovať menej.

Nateraz sa odporúča taktiež nosenie respirátorov v uzavretých priestoroch a karanténa sa predlžuje na 14 dní. Vláda tiež nariadila home office pre všetkých, ktorým to charakter práce umožňuje, pričom na dodržiavanie budú dohliadať inšpektori. Vláda je presvedčená, že má v rukách plán, ktorý bude pre každého zrozumiteľný: „Odteraz máme pevný predvídateľný nástroj, podľa ktorého sa budeme hýbať,“ dodal. Krajčí ale varuje, že nové mutácie vírusu môžu v budúcnosti spôsobiť problémy a vyvolať novú epidémiu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

ZdrojFoto: YT/HNonline