Konšpiračné teórie sú súčasťou nášho sveta. Masovo sa ale začali analyzovať a vynárat nové a nové v posledných ar rokoch. Nepochybne im veľmi pomohol internet, keďže prostredníctvom sociálnych sietí sa dostanie nejaká “teória” pomerne ľahko z veľkému množstvu ľudí.

Svet je aj vďaka tomu aktuálne rozdelený na skupiny, na Slovensku to nie je iné a dokonca sa dá hovoriť o tom, že patríme medzi elitu. Žiaľ, tejto situácii u nás dosť napomohli politici, ktorí napríklad behom pandémie COVIDu dokázali spoločnosť svojimi neodbornými a skreslenými vyjadreniami poriadne pobúriť a rozdeliť.

Aj vďaka tomu dnes ľudia už len z princípu neveria tej či onej politickej scene. A ak sa vynorí nejaká teória, ktorú niekto odsúdi, tak len z princípu rebelstva ju začne časť ľudí obhajovať a zdieľať ju ako pravdu. Tento problém je však mimoriadne komplikovaný a ťažko povedať, ako vrátiť spoločnosť aspoň do takého módu, kde nebudú ľudia totálne rozdelení.

Prejdime však k najnovšej konšpiračnej teórii, ktorú na webe Aktuality.sk aj veľmi dobre vysvetľujú, resp. ju vyvracajú. Už tisíce Slovákov a Čechov začali zdieľať teóriu, podľa ktorej nás niekto sleduje vďaka nákupom v obchodnej sieti Decathlon, ktorá sa špecializuje na predaj športového oblečenia a potrieb.

Niektorí si totižto všimli (hoci to tak v Decathlone funguje už roky), že pri pokladni to funguje v Decathlone inak, než v iných obchodoch. Bežne totižto pri pokladní načítaajú predavači pomocou skenera čiarové kódy, zatiaľ čo v Decathlone stačí vec hodiť ho boxu a automaticky sa načíta.

Odpoveď je pritom jednoduchá. Slúžia na to miniatúrne RFID kódy, ktoré na rozdiel od čiarových kódov fungujú inak. Nemusia byť viditeľné, stačí nimi prejsť cez čítačku.

Spoločnosť vysvetľuje fngovaní samoobslužných pokladní nasledovne: „Celý proces zaplatenia za nákup je pomerne jednoduchý. Obsah košíka, teda odevy a ďalší tovar vybavený štítkom, vložíte do vyhradeného priestoru v podobe hlbšieho boxu. V jeho stenách sú umiestnené čítačky vysielajúce rádiové vlny. Tie prostredníctvom antény v štítku aktivujú jeho čip a prijímajú spätnú odpoveď. Vďaka tomu je v priebehu sekundy každý artikel automaticky načítaný a zarátaný do nákupu. Hardvér je napojený na softvér a databázu, z ktorej sú čerpané všetky informácie vrátane názvu produktu i jeho ceny.“

Avšak zároveň odpoveďou na v tomto prípade nezmyselné tvrdenia, že nás tak niekto sleduje, je skutočnosť, že aj keby sme mali tento malý RFID kód na sebe nonstop, mohli by sme byť sledovaní len v prípade, že by všade okolo nás boli rozmiestnené miliardy čítačiek. A to je nemožné. Iné čítačky totižto nemajú ako identifikovať kód z Decathlonu. Každá spoločnosť používa unikátne kódy. Rovnako ako vaša čipová karta z práce neotvorí dvere vášh paneláku alebo bránu u iného zamestnávateľa.

Technológia RFID je, mimochodom, v logistických procesoch používaná už dlhé roky vďaka tomu, že výrazne uľahčuje procesy identifikácie tovarov. Navyše, ak by aj hypoteticky bol celý náš svet pokrytý snímacími zariadeniami, tak by sme mohli byť sledovaní napríklad vďaka mobilom, no rozhodne nie vďaka tomu, že zakúpime tričko, ktoré vlastne ani nemusi byť pre nás alebo basketbalovú loptu, ktorú môžeme kúpiť taktiež niekomu (a systém rozhodne nebude vedieť komu) ako darček. Navyše, nikto vlastne ani nevie, kto danú vec kúpi, tak ako by ho asi mohol sledovať, keď nevie, koho?

Takže v tomto prípade si skutočne ľudia zdieľajúci túto teóriu robia obrovskú hanbu

Zdroj: Aktuality.sk | Foto: Pixabay