Len pred pár hodinami verejnosť aj najbližšiu rodinu hlboko zarmútil náhly a nečakaný odchod len 43-ročného umelca Dana Heribana. Dojímavé odkazy mu poslali hereckí kolegovia, no aj naši politici. V týchto hodinách nás však opustil aj významný slovenský hudobník.

Vo veku 75 rokov zomrel slovenský huslista, dirigent a vedúci orchestrov Jack Martin Händler. Muzikant, ktorý sa narodil v Bratislave, odišiel nečakane, keďže ešte 8. mája dirigoval koncert Svetového združenia Slovákov v zahraničí pri príležitosti skončenia vojny a dňa Európy.

Svoju kariéru zasvätil hudbe, pričom vystupoval so Slovenskou filharmóniou, zahviezdil však aj v Hamburskom štátnom orchestri či v orchestri Bayreuther Festspielorchester. Založil tiež Symfonický orchester Bruna Waltera, pričom členmi sú umelci z Bratislavy, Viedne, Budapešti, ako aj mladí začiatočníci. Neskôr sa vrhol na dirigovanie a pôsobil v Bayreuther Festspielorchester, no aj v Hamburskom komornom orchestri Dall´Arco. V roku 1989 založil vlastný orchester Solistes Européens Luxembourg, ktorý sa preslávil v Európe i v USA. Stál taktiež pri zrode bratislavského komorného orchestra Cappella Istropolitana.

Pre podporu mladých hudobníkov založil v roku 1994 Tribune Internationale des Jeunes Interprètes. Za svoje celoživotné pôsobenie získal viacero ocenení, ako fínsky Rad bielej ruže, luxemburský rad Officier de l´Ordre Gran-Ducal, L´Ordre de la couronne de chêne, Médaille d´Or du Mérite Européen, Čestný kríž za vedu a umenie Rakúskej republiky, Kríž Spolkovej republiky Nemecka, no i Cenu primátora mesta Bratislava za rok 2000. V roku 2004 získal Krištáľové krídlo, kým v roku 2009 bol vymenovaný Európskou komisiou za veľvyslanca pre inováciu a kreativitu.

Od prezidentky Zuzany Čaputovej si vyslúžil začiatkom roka 2023 Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Hlava štátu mu na sociálnej sieti venovala i posledné slová: “Spomínam si na naše stretnutie, keď som mu začiatkom roka udeľovala štátne vyznamenanie. „To, čo chcem povedať, viem najlepšie vyjadriť hudbou,“ hovoril. Svojou tvorbou a hudobnými aktivitami, ktorým zasvätil svoj život, nám povedal veľmi veľa. Veľké dielo vykonal na poli kultúrnej diplomacie,” napísala.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj | Foto: FB/Zuzana Čaputová, Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku