Slovensko zasiahla ďalšia veľmi smutná správa. Do literárneho neba odišiel známy a obľúbený slovenský spisovateľ, ktorý za sebou zanechal množstvo diel. Poctu mu vzdal aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska.

Slovensko je v slzách po ďalšej smutnej správe, ktorú priniesla TV Markíza. V stredu zomrel známy a obľúbený spisovateľ Dušan Mitana vo veku 72 rokov. Spisovateľská legenda z Moravského Lieskového pochádzala z robotníckej rodiny, študoval novinárčinu na Univerzite Komenského, hoci už po roku školu opustil a začal pracovať v redakcii časopisu Mladá tvorba, no uverejňoval aj v časopise Slovenské pohľady či Romboid. Neskôr sa dal aj na štúdium filmovej a televíznej dramaturgie na bratislavskej VŠMU.

Mitana patril k rebelom svojej doby a jeho diela boli výnimočné. Medzi tie najznámejšie patria zbierky poviedok Psie dni, Patagónia, Nočné správy, Návrat Krista či poetické zbierky Krutohory a Maranatha.

Poctu známemu autorovi vzdal aj dosluhujúci prezident Andrej Kiska, ktorý na sociálnej sieti zverejnil dojímavý odkaz: “Vo veku 72 rokov zomrel Dušan Mitana, kultový spisovateľ pre viaceré generácie. Za jeho životné dielo som mu v januári udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy. Bolo mi ľúto, že si ho pre zhoršený zdravotný stav nemohol prísť prevziať osobne. Navždy si ho budeme pamätať ako provokatéra a rebela. Na čítačky jeho kníh chodili húfy mladých ľudí, autogramiády trvali aj hodinu. Nedávno povedal: „Stále sa je o čo sa biť.“ Chcem vyjadriť úprimnú sústrasť jeho rodine, priateľom a všetkým jeho čitateľom. Bude nám veľmi chýbať.” Česť jeho pamiatke.

Známemu spisovateľovi vzdal poctu dosluhujúci prezident Kiska

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Facebook/Andrej Kiska, Pexels