ZOMREL známy slovenský umelec: Zareagovala aj Zuzana Čaputová!

Dátum:

Vo veku 86 rokov nás opustil známy slovenský ilustrátor, na ktorého si pamätáme ešte z detských čias. Za svoju celoživotnú tvorbu získal niekoľko významných ocenení. Na jeho smrť zareagovala aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá vyzdvihla jeho kvality.

Vo veku 86 rokov zomrel slovenský umelec Miroslav Cipár. Maliar, grafik a ilustrátor sa zapísal svojou tvorbou do povedomia celých generácií. Mnohé detské knižky, ktoré prešli našimi rukami, boli ilustrované práve nadaným maliarom.

K jeho úmrtiu sa vyjadrila aj hlava štátu Zuzana Čaputová, ktorej dcéra Emma získala novú modelingovú prácu: „Ako deti sme listovali v kníhach, ktoré ilustroval. Ako dospelí sme každý deň prežili vo svete, ktorý nám označil… Jeho jedinečné ilustrácie nás najskôr ako deti dostali do sveta rozprávok a dunajských povestí. Vďaka originálnym logám Miroslava Cipára sme neskôr aj letmým pohľadom vedeli, či čítame knihu z vydavateľstva Mladé letá alebo od Slovenského spisovateľa… Hravosť Miroslava Cipára ostáva živá všade okolo nás aj po jeho smrti. Aj vďaka jeho odvahe a túžbe po slobode, ktorú prejavil počas Nežnej revolúcie,“ napísala prezidentka.

Miroslav Cipár získal za svoju tvorbu viacero ocenení, viacnásobnú Cenu vydavateľstva Mladé letá a čestné uznania a ceny zo súťaže Najkrajšia kniha, v roku 1977 Európsku cenu na Univerzite v Padove za ilustrácie ku knihe Márie Ďuríčkovej Zlatá brána, Zlatú medailu BIB a bronzovú medailu IBA v Lipsku, Plakety BIB ’73 a BIB ’77 za ilustrácie ku knižkám Biela kňažná a Dunajská kráľovná. Rovnako dostal v roku 1982 zlatú medailu na IBA Lipsko za ilustrácie knihy Miroslava Válka Veľká cestovná horúčka, v roku 1979 získal cenu Ľudovíta Fullu a v roku 2001 mu bol udelený Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj │ Foto: FB/Zuzana Čaputová

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Matovič chce regulovať politické diskusie: Ostrý odkaz od Dibákovej!

Igor Matovič plánuje zasiahnuť do fungovania politických diskusií, pričom...

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...